avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 MAI-ZI LIBERA SAU NU??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 MAI-ZI LIBERA SAU NU??

MAI VREAU SA STIU DACA ANGAJATORUL MA POATE OBLIGA SA MERG LA SERVICIU?
SI DACA MERG ANGAJATORUL E OBLIGAT SA IMI PLATEASCA ZIUA DUBLU?
VA ROG SA IMI EXPLICATI MAI MULTE
MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:54, 30 Aprilie 2010
Legea nr. 202/2008 modifica alin. (1) al art. 134 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii - si stabileste ca zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
— 1 si 2 ianuarie;
— prima si a doua zi de Pasti;
1 mai;
— prima si a doua zi de Rusalii;
— Adormirea Maicii Domnului;
— 1 decembrie;
— prima si a doua zi de Craciun;
— 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere legale felisana felisana Am si eu o intrebare? pana la urma luna aprilie cate zile lucratoare are? 22? doar data de 20 este zi libera legala? ati auzit cumva ca si data in care cad ... (vezi toată discuția)
Rusaliile- zi libera?...ce spune literatura de specialitate emilly.popescu emilly.popescu Dragii mei, Va solicit ajutorul in a ma lamuri si pe mine daca ziua de Rusalii - fiind declarata Zi Nationala ca si 1 Mai, 1 Decembie etc. poate fi ... (vezi toată discuția)
24 ianuarie NICOLA CAMELIA NICOLA CAMELIA 24 ianuarie este zi nelucratoare incepind cu 2011??? (vezi toată discuția)