Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

sotul mi-a lasat prin testament toate bunurile imobile si neimobile, el a decedat si ma intereseaza daca nepotii din partea fratilor sai au dreptul de a contesta testamentul???noi nu avem copiii!nu mai avem nici parinti si nici frati in viata!!!ce pasi trebuie sa urmez si cui trebuie sa ma adresez pentru a face succesiunea?sunt obligata prin lege sa-i chem pe acesti nepoti la succesiune?
va multumesc
nepotii nu pot sa "atace" testamentul. ca sa dezbateti mostenirea, mergeti la un notar public, de preferinta in maxim 6 luni de la decesul sotului.
De atacat pot ataca testamentul daca este autentic dar nu stiu in ce masura vor putea si reusi sa-l desfiinteze.
sigur ca pot atacata testamentul, pe considerentul ca oricine poate da in judecata pe oricine, pt orice. dar nu au sanse de reusita !!!
Bine ar fi ca testamentul lasat sa fi fost facut la un notar, asta dupa ce in prealabil a facut si niste analize care sa arate ca era perfect lucid si sanatos mental.