Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale organizatii sindicale-verificare acte
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

organizatii sindicale-verificare acte

Care este autoritatea externa abilitata sa verifice corectitudinea operatiunilor unei organizatii sindicale?
Legea 54/2003-legea sindicatelor
Art. 26. - (1) Controlul activităţii financiare proprii a organizaţiilor sindicale, precum şi a unităţilor economico-sociale ale acestora se realizează prin comisia de cenzori care funcţionează potrivit statutului.
(2) Controlul asupra activităţii economico-financiare desfăşurate de organizaţiile sindicale, precum şi asupra stabilirii şi virării obligaţiilor faţă de bugetul de stat se realizează de către organele administraţiei de stat competente, potrivit legii.

Rezulta ca numai pentru activitati economice pot fi controlati, actifitatea financiara fiind desfasurata in baza statut-ului si verificata doar de membrii. Absurd. Am specificat asta si pe celalalt topic al dv..