Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATERE DE MOSTENIRE DUPA BUNIC SI TATA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATERE DE MOSTENIRE DUPA BUNIC SI TATA

BUNA DIMINEATA.NU DE MULT AM INTRAT [PE FORUM SI AM PUS 2INTREBARI,DAR NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS.
IN URMA CU 3 ANI TATA A DECEDAT.MAMA A DEZBATUT MOSTENIREA (EU MAI AM UN FRATE )SI MAMEI IA REVENIT JUMATATE DIN PROPIETATEA LUI TATA IAR MIE SI FRATELUI 1/8.ANUL TRECUT MAMA SI SORA TATALUI MEU AU DEZBATUT MOSTENIREA DUPA BUNICUL (CARE A DECEDAT INAINTEA TATALUI MEU)SI LA ACEASTA DEZB.A PARTICIPAT NUMAI CELE 2 .?DE CE NU AM FOST CHEMATI SI EU SI FRATELE .MAMA POATE FACE DEZB.DE MOSTENIREFARA PREZENTA MEA?
nu stiu exact despre ce e vorba in speta dvs, probabil ca sunt amanunte care va scapa. nu e normal sa se intample ceea ce relatati dvs.
in acest caz, ati avea sanse daca o sa atacati in instanta certificatul de mostenitor.

av.m.vasilescu
Multumesc ca ati raspuns f. repede.Actul propriuziz nici nu l-am vazut(de mostenire dupa bunic),dar stiu f.sigur ca au participat matusa mea cat si mama.Mostenirea de la tara a fost impartita :1/2 mama si 1/2 matusa.Noi ,nepotii nici nu am fost chemati la aceasta dezbatere.
buna ziua .
in cazul in care defunctul era tatal mamei dvs. vocatie succesorala aveau in acest caz copiii acestuia , respectiv mama dvs. si matusa dvs.
tot astfel, si bunica in calitate de sotie supravietuitoare , daca este cazul .
nepotii nu aveau vocatie la succesiunea bunicului in acest caz !!!!
Roxana alina Stancu , Avocat
BUNA SEARA .Defunctul era bunicul meu ,adica tatal tatalui meu care a decedat acum 3 ani.(tatal meu a decedat acum 3 ani),bunicul are 12 ani decand este decedat si pana anul trecut nu sa dezbatut mostenirea dupa dansul.Bunica este decedata de20 ani
nu stiu cums-a emis acel Cm dar, nu s-a procedat corect.
ce ii revenea tatalui dvs din mostenirea bunicului trebuia inclus in masa succesorala a tatalui dvs, ar fi trebuit suplimentat CM pe care l-ati obtinut.
aveti sanse sa cereti anularea acestui act.
succes si contactati un avocat.