Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cum sa ne scoatem semenii din sarite
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cum sa ne scoatem semenii din sarite

1. Orice afirmatie face adversarul, da-i replica zambind cu un aer de superioritate: "Asta e doar parerea d-nei/d-lui avocat";
2. Repeta tot ce spune el dar ca pe o intrebare. Ia-ti un aer misterios atunci cand faci asta.
3. Cere colegei/colegului un pix imprumut si daca e ceva mai de valoare baga-l in gura si molfaie-l, ori baga-l in ureche si apoi admira ceara adunata pe el. Figura pe care o sa o faca atunci cand te faci ca-l innapoiezi iar ea/el zic: "Pastreaza-l" merita un tablou.
4. Timbreaza numai cu timbre de 15 bani pe care le extragi in timpul sedintei de judecata de prin toate buzunarele si le pui in fata judecatorului pe parca l-ai plati sa stea cuminte.
5. Incheie-ti fiecare afirmatie cu cuvintele: "potrivit legilor in vigoare".
6. Depune toate actele intr-un singur exemplar iar daca judecatorul le primeste asa iar colega/colegul protesteaza cumva spune-i acestuia, de la obraz, ca daca vrea copii si nu stie cum sa le procure (zambeste superior cand spui asta) poate sa mearga la dosar sa-si faca.
7. Insista ca lucruri cu totul absurde sunt cat se poate de reale. Ex: Punctul 10 al art. 304 C.p.c nu e abrogat ci e o greseala de tipar in codul colegei/colegului.
8. Sa nu te sfiesti sa faci intotdeauna referiri la cate o speta a ICCJ chiar daca nu exista nici o legatura cu cauza pentru care pledezi. Inventarea jurisprudentei favorabile tie o sa-i scoata din pepeni pe colegi si judecatori.

Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
ar mai fi una; ridica exceptia lipsei calitatii de reprezentant tuturor maestrilor
Mda… A fost vorba despre… avocati… Sa vedem cum ne scoatem din minti semenii ca… proprietari de caini…
1. Lasi cainele liber si acesta isi face nevoile pe “stergatorul” din fatza usii vecinului – nu orice vecin, ci doar unul si numai unul, mereu si mereu…
2. Ai un caine considerat “periculos” conform legii si il lasi lber – cetatenii intepenesc acolo unde sunt cand vad cainele alergand liber spre ei.
3. Lasi cainele sa isi faca nevoile pe rotile autoturismelor si pe fatzadele magazinelor.
4. Nu educi cainele si il lasi singur acasa – acesta va latra pana tu revii la domiciliu.
5. Alegi sa infiezi mai multi caini – spre disperarea vecinilor de curte – si nu ii educi, iar ei vor latra la orice pisica ce tranziteaza zona si la fiecare umbra pe care creanga copacului o face noaptea, la lumina Lunii pline.
6. Lasi cainele liber dupa ce vecinii au sapat rasaduri in fatza blocului – desi ar fi trebuit sa il lasi inainte, sa nu mai munceasca vecinii asa mult.
7. Hranesti toti cainii maidanezi din zona si te distrezi cum se crispeaza unii cand trebuie sa treaca pe langa haita – dar tu nu mai ai probleme cu acei caini.
8. Nu aduni excrementele cainelui de pe trotuar si te distrezi la gandul ca cineva il va “boteza”…
9. Iti lasi cainele liber in zone unde cetatenii obisnuiesc sa “faca” alergari (inclusiv la ore de varf cand praful se ridica in valuri si ei inhaleaza de zor praf, dar scapa de grasimi). In mod sigur cainele se va repezi la ei – pentru ca cetatenii habar nu au ca nu trebuie sa alerge in preajma cainilor.
10. Ii dai cainelui sa manance din sandvisul tau si apoi mananci… dupa el!
trope_doi, utilizator
9. "Acesta e cel mai bun lucru de care esti in stare?"
8. " Ca si tine, stiu multe probleme si situatii dar nu este problema mea”
7. " Nu am mai intalnit pana acum situatii pe care tu le prezinti"
6. " Ma rog, chiar e asa de important sa vorbim despre treaba asta?"
5. "E mult sub calificarea mea situatia pe care tu o prezinti"
4. "Ar trebui sa ne legam in aceeasi retea de socializare."
3. "Tocmai sunt manga si vreau sa te supar" Deh, 1 Mai!
2. " Tu aduni mai multi bani decat mine , iar eu nu iau suficienti bani pentru munca pe care o fac."
1."Of!"
Sa vad daca va pot scoate din sarite pe toti :
APOSTILA
Asta voiam sa spun si eu !

:D
Cateva lucruri care ma scot pe mine din sarite :

-galagia - in sensul de muzica de proasta calitate (aaaaaaaa-ul pitipoancelor de la TV...cand revii cu telecomanda, ele inca nu si-au terminat vocalizele, manelele...dusmanii mei ...);
-casa intoarsa pe dos- si din pacate : nu ma las si nu ma las !;
-casa, vesnic santier- vin acte...pleaca acte...vin musafiri...pleaca musafiri...;
-netul care pica ( asta ma lasa ca fara aer ! );
-daca se atinge cineva de "hartiile" mele;
aglomeratia, cozile - lasa domnule doi metri intre noi...nu trebuie sa-mi mirosi parul in timp ce-mi zbieri in ureche...;
-intarziatii- ala nu e om pe care sa te poti baza;
-sa ma pupe cineva in ureche si / sau in spatele genunchilor, cine a spus ca e o zona erogena?bleah;
-faptul ca sunt nervoasa si grabita, cu gandul in sapte parti, ma scoate din sarite!;
-si faptul ca uit ce am vrut sa spun tocmai in mijlocul discutiei, dupa ce i-am "incins" pe toti !:D...

ContSters109653, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~