Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum procedezi in cazul in care angajatorul refuza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum procedezi in cazul in care angajatorul refuza sa-ti plateasca ajutorul de nastere

Buna ziua,
Spuneti-mi, va rog cum sa procedez in cazul in care angajatorul refuza sa-mi plateasca ajutorul de nastere conf. art. 51, lit. c) din Contractul Colectiv de Munca la Nivel National, motivand faptul ca unitate nu are CCM la nivel de unitate deoarece nu are peste 20 de salariati si ca CCM la nivel national nu are aplicabilitate pentru ca "nu a fost semnat de salariat", mai mult, a refuzat sa-mi primeasca cererea prin care solicitam acest drept.
Va multumesc!

Ana
Sesizati ITM sau dati in judecata angajatorul.
Va adresati ITM-ului cu o sesizare iar in cazul in care nu gasiti raspuns favorabil, va adresati instantei de judecata cu o actiune in raspunderea angajatorului.
1. art.247 C.mun. prevede ca, in cazul în care la nivel de angajator, grup de angajatori sau ramură nu există contract colectiv de muncă, se aplică contractul colectiv de muncă încheiat la nivel superior.

2. In cazul refuzului de a va palti acel ajutor pentru nastere, aveti posibilitatea de a sesiza ITM-ul si/sau instanta de judecata. Actiunea in instanta se depune in termen de maxim 6 luni de zile de la data nasterii copilului.