Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor!!!

lucrez din decembrie 2009 la o firma,dar seful mi-a depus contractul de munca la ITM in luna februarie 2010.acum sunt insarcinata si nu pot beneficia de indemnizatie,pentru ca nu ma incadrez in perioada necesara inaintea nasterii dupa cum reiese din contractul de munca.ce pot sa fac pentru a recupera cele doua luni?
Sa vorbiti cu seful sa depuna rectificativ...trebuie neaparat, altfel nu beneficiati
Contractul de munca se poate dovedi cu orice mijloc de proba. Daca ati fost platita in perioada decembrie 2009 - februarie 2010 trebuie sa fi primit un fluturas privind plata si in aceste conditii si angajatorul trebuia sa va inregistreze contractul in termen si sa va plateasca contributia la asigurarile sociale. In acest sens poti sa-l dai pe angajator in judecata.
de prezentat la ITM copii ale statelor de plata
C.i.m. trebuia sa fie inregistrat din decembrie 2009 ... aveti doua posibilitati fie va adresati ITM-ului , fie deschideti o actiune in instanta impotriva angajatorului.