Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Care este termenul in care se poate deschide o succesiune...fara a fi nevoie sa se plateasca taxe peste taxe?

Succesiunea se deschide in momentul mortii. Problema care se pune este cea a acceptarii succesiunii - care trebuie acceptata in termen de 6 luni.
Imi pare rau, dislexic, dar cred ca se referea la dezbaterea succesiunii, astfel incat sa nu plateasca impozit la stat. :-/
S-a mai dezbatut asta, parca e 2 ani de la deschiderea mostenirii (adica de la decesul celui care lasa mostenire). Oricum, NICIODATA n-are rost sa amani, relatiile intre membrii unei familii se modifica in timp si e posibil sa apara frictiuni care nu existau initial. #-o
Liliana Gradinaru, Avocat