Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu de referent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu de referent

un referent poate fii platit ca un personal contractual?:O
referentul este o functie publica prevazuta de L. 188/1999. Cele doua categorii de angajati au reglementari diferite de incadrare in ceea ce priveste salarizarea. Functia publica este mai bine platita decat cea contractuala. (ex. fp au/aveau spor de 10%, pe cand pc numai 2%)
Depinde de functia contractuala...de cele mai multe ori este exact invers. marile salarii din administratie nu sunt pe functii publice , ci contractuale.
De care referent? Intrucat, aceasta denumire este atribuita atat pentru functii publice (vezi anexa III la legea 330/2009), cat si pentru personalul contractual (Anexa I/3 la lege). Deosebirea intre cele doua consta in exercitarea de atributii de putere publica de catre referentul functionar public (fp clasa III cu studii medii)...pentru personalul contractual, termenul defineste un post cu studii medii sau SSD - Anexa I/3.
Darie Tudor a scris:

referentul este o functie publica prevazuta de L. 188/1999. Cele doua categorii de angajati au reglementari diferite de incadrare in ceea ce priveste salarizarea. Functia publica este mai bine platita decat cea contractuala. (ex. fp au/aveau spor de 10%, pe cand pc numai 2%)

Chiar asa? ... un referent poate fi si personal contractual, nu numai functionar public.
referent 2 gradatia 1.personal contractual in cadrul primariei,mai exact politia comunitara