avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Punerea sub interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Punerea sub interdictie

Vreau sa ma lamuriti si pe mine cu ceva ....Am un caz in familie in care tatal isi da in judecata fiul(acesta suferind de schizofrenie paranoida) pentru punerea sa sub interdictie .Fiul detine o garsoniera ,proprietate personala, insa vreau sa ma lamuriti daca tatal obtine punerea lui sub interdictie obtine dreptul de a-i vinde imobilul ? Tatal nu se ingrijeste de bolnav ,ci sora sa , el fiind nepasator(nu se ingrijeste de el ) ,se banuieste ca vrea sa vanda imobilul bolnavului . Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns prompt ! Multumesc
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 18:03, 2 Mai 2010
Vanzarea nu se va putea efectua decat cu acceptul autoritatii tutelare si numai daca se va considera ca este in interesul celui bolnav si pus sub interdictie judecatoreasca
De ce nu incercati sa va opuneti in instanta actiunii tatalui?
Deci practic nu sunt motive de ingrijorare in ceea ce priveste vanzarea imobilului ......mai am o intrebare in caz in care tatal devine tutore si nu se ocupa de ingrijirea fiului ( mancare ,intretinere si taxe la imobil etc.) el luandu-i practic pensia ,cine raspunde pentru aceste fapte?........sora sa se teme in mod special ca acesta va deveni tutore si cum el nu se ocupa de bolnav ,acesta la usa ei va bate pentru mancare ,intretinere,bani etc . Multumesc inca o data
Nu cred ca a ajuta un frate in nevoie e o temere justificat...se poate sa fie numita tutore..
sunt constient ca poate sa devina tutore si sora ,insa tatal a inaintat in instanta cererea pentru punere sub interdictie si el sa devina tutore

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament - proprietar alzheimer Dekan Andrei Dekan Andrei Intrebare: Care e procedura de donatie a unui apartament a carui proprierar e (legal) declarat cu 'boala alzheimer\"? Pe acelasi imobil coproprietar este si ... (vezi toată discuția)
Tutela Irina Gruber Irina Gruber Mama are multe probleme de sănătate, am o sora calcă care dorește ca soțul ei sa devină tutore (al mamei mele) sa o duca la azil,sa facă partajul așa ... (vezi toată discuția)
Contract intretinere cu clauza de uzufruct viager in favoarea unui interzis. Georgescu_C Georgescu_C Buna ziua, Am o situate, as spune, exceptional de delicata si incurcata. Tatal meu are 2 frati si 2 surori, el fiind cel mai tanar. In urma cu 2 ani sora ... (vezi toată discuția)