Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariul minim pe aconomie pentru consilierii juridici ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariul minim pe aconomie pentru consilierii juridici debutanti

Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 se aplica angajatilor din institutiile publice care nu sunt functionari publlici?
A aparut o lege care priveste salariul minim de 880 ron pentru consilierii juridici debutanti??????
Da, CCM nu se aplica functionarilor publici.

in CCM se prevede salariul pentru pt consilierul juridic debutant; 880 lei se primesc daca exista studii superioare si cum ele exista in cazul consilierului juridic...;)
880 lei se aplica numai in sectorul privat ; slarizarea la stat e supusa altor reglementari.
Suma de 440x2 = 880 provine din CCMUN pe anii 2007-2010.
Contractul colectiv de munca unic la niv. nat. se aplica pentru toti salariatii, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, roman sau strain/mixt), DAR nu si pentru slariatii institutiilor publice pentru care CUANTUMUL drepturilor salariale este prevayut prin dispozitii legale (speciale).

Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 se aplica angajatilor din institutiile publice care nu sunt functionari publlici?
A aparut o lege care priveste salariul minim de 880 ron pentru consilierii juridici debutanti??????

vezi O.G.nr.10/2007 privind cresterile salariale ce se vor acorda in anul 2007 personalului bugetar
salarizat potrivit Ordonantei de urgenta Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar si personalului salarizat potrivit anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998
privind sistemul de stabilire a salariilor de baza in sectorul bugetar si a indemnizatiilor pentru persoane care ocupa functii de demnitate publica
sau O.G.nr.6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007