avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

suspendare

anul acesta am fost condamnat la 3 ani cu suspendare si 2 ani de reabilitare.As dori sa stiu dak pot parasii tara sa plec in italia.va multumesc
Daca nu aveti comunicata interdictia de a parasi tara,puteti pleca
Daca nu exista nicio interdictie de parasire a tarii ,puteti parasi cand doriti tara.
Din cele ce ziceti nu rezulta clar ce a decis instanta.
Daca nu aveti obligatia de a va prezenta la politie la o anumita perioada de timp fiind vorba de o pedeapsa sub supraveghere puteti pleca si sa nu va mai intoarceti decat peste cativa ani.
Cel mai sigur ar fi sa consultati un avocat care sa vada hotararea instantei si sa va dea o consultatie juridica in scris ca puteti parasi tara.
Avand acest act cu stampila de la avocat nu veti mai avea griji.

avocat Claudiu Lascoschi
Da, daca este vorba despre o suspendare sub supraveghere, in cazul careia sunt impuse anumite conditii nu puteti pleca din tara deoarece riscati revocarea beneficiului suspendarii. Daca este vorba de o suspendare conditionata atunci lucrurile ar putea fi ceva mai simple.
Cel mai bine este sa consultati un avocat care va poate sfatui in cunostinta de cauza, dupa ce vede solutia instantei.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din cele ce ziceti nu rezulta clar ce a decis instanta.
Daca nu aveti obligatia de a va prezenta la politie la o anumita perioada de timp fiind vorba de o pedeapsa sub supraveghere puteti pleca si sa nu va mai intoarceti decat peste cativa ani.
Cel mai sigur ar fi sa consultati un avocat care sa vada hotararea instantei si sa va dea o consultatie juridica in scris ca puteti parasi tara.
Avand acest act cu stampila de la avocat nu veti mai avea griji.

avocat Claudiu Lascoschi


Daca este in perioada de suspendare sub supraveghere si nu poate parasi tara sau daca poate parasi tara,ce sa faca cu hartia si cu semnatura respectivului avocat ?

Alte discuții în legătură

Uzacapare alex197908 alex197908 buna am cerut un teren pe legea 18 dar inca nu a venit comisia sa l puna in posesie , mentionez ca acel teren a fost folosit de tata pana acu 3 ani cand a ... (vezi toată discuția)
Reclamatie contra unui avocat ContSters172664 ContSters172664 [b]Pe data de 28 Septembrie2010,am vorbit cu un avocat cu privire la un caz de succesiune si mi-a spus sa vin pe 30 Septembrie 2010,la biroul sau si am ... (vezi toată discuția)
Buna! am întrebări despre consultatie cu unui avocat penal. ... alvarezmateo alvarezmateo Buna! Am întrebări despre consultatie cu unui avocat penal. 1. Este posibil să primesc consultatie anonima fără a-mi da numele și adresa? 2. ... (vezi toată discuția)