avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate PF si CMI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate PF si CMI

Stie cineva unde gasesc ce impozit pe profit/ venit se achita la PF si CMI?
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 22:13, 3 Mai 2010
pfa impozit pe profit 16%. cmi? ce reprezinta?
Intrebarea nu-mi este foarte clara...
Daca va referiti la Persoana Fizica Autorizata si cautati cadrul legal:
Legea 571/2003 cu modificarile ulterioare; de la Art. 46

Daca aveti codul fiscal si vreti sa stiti ce obligatii fiscale aveti, va rog sa-mi trimiteti codul fiscal si-l voi verifica eu.
CMI- cabinet medical individual
Nu am inca CF, vreau sa deschid un PF pentru inchiriere aparatura medicala. Inca nu-mi este foarte clar cum ar fi mai rentabil din punct de vedere taxe si impozite.
Indiferent de profit impozitul este de 16%?
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
Ileana Fianu, utilizator
da este 16%..=D>
Multumesc pentru raspuns. Pentru CMI este acelasi procent?
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
Ileana Fianu, utilizator

Alte discuții în legătură

Cabinet medical individual - medic cu activitate suspendata pentru cic doringhent doringhent Avem o situatie interesanta. Un cabinet medical individual care e incadrat la profesii liberale(medic dentist) are angajat un alt medic cu carte de munca. ... (vezi toată discuția)
Conventie civila sau cim ? caniculesei caniculesei Inca odata va rog sa ma lamuriti! Am un cabinet medical si as vrea sa colaborez (cam 2 ore pe zi) cu inca 2 persoane (medici), din care o persoana este ... (vezi toată discuția)
Cabinet medical cumparat pe cmi vasilemb vasilemb Buna ziua, Un medic stomatalog a cumparat de la Primarie cabinetul medical pe CMI. Primaria nu a dorit sa-l vanda decat CMI-ului, intrucat contracul de ... (vezi toată discuția)