avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1690 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restante intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restante intretinere

am un apartament de 3 camere in militari.eu nu mai locuiesc la adresa de 19 ani.la adresa respectiva locuieste fiul meu.acesta nu a mai platit intretinerea de cca 10 luni,acumuland o datorie de aproximativ 4000 lei.apartamentul este propritate.cum trebuie sa procedez pentru a-l constrange sa plateasca. ma gandeam la poprire pe salariu.este posibil? cum?exista posibilitatea ca dupa recuperarea prejudiciului c/val intretinerii sa-i fie retinuta din salariu? va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:44, 3 Mai 2010
da, le platiti dvs ca proprietar apoi prin actiune in pretentii cu martori veti demonstra ca dvs ati platit pt sederea fiului dvs in acel imobil.
martorii si chitanta care o veti obtine , poate si interogatoriul fiului dvs, sunt probe cu care sigur veti reusi.
nu demonstati cu martori plata ci faptul cas fiul dvs a locuit in perioada x acolo in casa timp in care a acumulat datorii.


p.s dupa parerea mea, interogatoriul e o proba ca si inexistenta fiindca respectivul vine si nu recunoaste nimic, in plus iti pierzi timpul pe degeaba.


avocat myra vasilescu
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
MYRA CIMPEAN , Avocat
Daca detineti calitatea si responsabilitatea de proprietar al apartamentului,toate problemele aferente ,va implica responsabilitatea
Primordial este interesul dvs de a achita rapid restantele pentru a nu majora substantial valoarea acestora prin aplicarea de penalitati
Atentie,pentru ca asociatia de proprietari ,conform dispozitii in vigoare are drept legal ca dupa 90 de zile de neplata obligatii intretinere ,pentru recuperare restante sa actioneze in instanta si suplimentar detine si privilegiu imobiliar cu rang superior proprietarului
Ulterior solutionarii restantelor fata de asociatia de proprietari,in calitatea de proprietar al apartamentului ,puteti promova actiune in instanta impotriva fiului dvs
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2010
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de închiriere înregistrat la fisc, dar fără semnătura chiriașului. pot să-i acționez în instanță pentru recuperarea banilor de întreținere? Pangi Pangi Bună ziua, am închiriat locuință unor persoane care nu și a plătit întreținerea, și nu cred ca vor mai plăti vreodată, am contract de închiriere ... (vezi toată discuția)
Restante - executare silita mariusica mariusica as dori sa ma informati, daca in cazul unui apartament , aflat in asociatia unde locuiesc, care a fost scos si cumparat in urma unei licitatii, datorita unor ... (vezi toată discuția)
Cheltuiele de bloc neplatite si mobila ecc. furate Giuliano Piccoli Giuliano Piccoli BUNA ZIUA, AM DIVENIT PROPRIETAR CU COTA 1/2 DE UN APARTAMENT, PRIN SINTINTA DE TRIBUNAL ARAD IN OCTOMBRIE 2010. IN APARTAMENT ERAU CA CHIRIASI (CU CONTRACT ... (vezi toată discuția)