Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare cu abuz de incredere sau inselaciune !!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare cu abuz de incredere sau inselaciune !!!!

Buna dimineata !

Ma confrunt cu o problema si as dori un sfat avizat .

Am cunoscut in anul 2004 un cetatean strain . Din 2004 si pana in februarie , anul acesta ( 2007 ) relatia a decurs amiabil, fara discutii sau divergente.

Singurul lucru pe care l-am primit de la acest cetatean , in toata aceasta perioada de timp , ca si cadou ....a fost o suma de bani .

Intre 2005 - 2006 am primit prin transfer bancar o suma mai importanta de bani .

In noiembrie 2005 am cumparat o casa . Din proprie initiativa , banii primiti de la cetatean nu au fost niciodata subiectul unei investitii , niciodata nu mi s-a impus ce sa fac cu acesti bani , sau in ce anume sa ii investesc .

Acum aproape o luna de zile , in urma unor discutii avute , cetateanul a decis ca vrea banii inapoi ( inca o data - bani trimisi ca si cadou , si nu cu o anumita destinatie ) sau casa .

Am ramas surprinsa , si i-am raspuns ca daca este atat de hotarat , sa imi dea ragaz un anumit timp , eventual pana vand casa , pentru a-i putea restitui banii .

Bun ...am pus casa in vanzare pe un site si omul a inceput iarasi sa ma ameninte cu puscaria si cu ...citez : " armata lui de avocati " pentru faptul ca eu am cerut pe casa mai mult decat am dat in momentul cumpararii . Pentru acest lucru omul mi-a spus ca ma va inchide , deoarece asta este inselaciune ....toata aceasta poveste cu casa de la inceput la sfarsit .

Problema 2 :

A deschis un cont , pe care m-a trecut imputernicit , si la un moment dat , cand a plecat din localitate , mi-a mai dat numarul unui alt cont , si mi-a scris clar , negru pe alb sa iau o anumita suma de bani . Peste cateva zile eu am mers si am retras o suma , dupa care , a aparut amenintarea cu casa si mi-a zis ca asta-i talharie . ( problema cu retrasul banilor din contul comun )

De aprox. 10 zile nu imi mai raspunde nici la tel. , nici la emailuri , si este plecat cu masina mea , care este pe numele meu , undeva in tara , dar nu stiu unde anume , eu spunandu-i sa vina si sa imi inapoeze masina .....Dar in afara de nesfarsitele amenintari , nu primesc nimic altceva ....

Va rog frumos sa ma sfatuiti ce pot face .....in aceasta incurcatura ...

Multumesc .

Intre 2005 - 2006 am primit prin transfer bancar o suma mai importanta de bani .

Bun ...am pus casa in vanzare pe un site

Problema 2 :

A deschis un cont , pe care m-a trecut imputernicit , si la un moment dat , cand a plecat din localitate , mi-a mai dat numarul unui alt cont , si mi-a scris clar , negru pe alb sa iau o anumita suma de bani . Peste cateva zile eu am mers si am retras o suma , dupa care , a aparut amenintarea cu casa si mi-a zis ca asta-i talharie . ( problema cu retrasul banilor din contul comun )

De aprox. 10 zile nu imi mai raspunde nici la tel. , nici la emailuri , si este plecat cu masina mea , care este pe numele meu , undeva in tara , dar nu stiu unde anume , eu spunandu-i sa vina si sa imi inapoeze masina .....Dar in afara de nesfarsitele amenintari , nu primesc nimic altceva ....

in ceea ce priveste problema 1, daca vindeti casa si ii restituiti suma de bani, sunteti...acoperita:), nu va poate face nimic.
problema 2: ati retras banii din contul comun, unde erati imputernicita sau din contul lui? in postare va contraziceti.
Buna ziua !
Banii i-am retras din contul comun , in care eu eram imputernicita . Sincer ....cred ca nici nu as fi avut cum sa retrag bani din alt cont al omului , daca eu nu eram imputernicita sa fac acest lucru .....
Imi cer scuize pentru exprimarea mea ambigua ...
Ar mai fi o intrebare : nu inteleg de ce ma ameninta cu abuzul de incredere sau inselaciune .....casa este a mea , cumparata de mine , pe numele meu , nu am facut nici o chitanta de mana , sau vreun act notarial ...nimic ....din care sa rezulte faptul ca acest cetatean m-ar delega pe mine sa fac ceva cu acei bani . Sincer .....in casa aceea , prefer sa nu-l vad locuind ....asa ca in ultima instanta ...m-am gandit sa o vand si sa ii restitui banii pe care el mi i-a trimis ...repet : CADOU , fara o destinatie anume ....
Atunci ...faptul ca masina mea ....e la el .....si nu are nici un gand sa vina cu ea inapoi ...in ce anume se mai incadreaza ?

Si inca ceva ....spuneti ca " daca " vand casa ......dar ...de ce " daca " ? care ar fi cealalta posibilitate ? caci din acel " daca " am inteles ca ar mai fi alta optiune .
Imi cer scuze daca sunt putin cam stresanta ....dar imi doresc tare mult sa cunosc toate aspectele acestei probleme .....
Va multumesc frumos .
vaniapopovici, utilizator

citez : " armata lui de avocati " pentru faptul ca eu am cerut pe casa mai mult decat am dat in momentul cumpararii . Pentru acest lucru omul mi-a spus ca ma va inchide , deoarece asta este inselaciune ....toata aceasta poveste cu casa de la inceput la sfarsit .

Problema 2 :

A deschis un cont , pe care m-a trecut imputernicit , si la un moment dat , cand a plecat din localitate , mi-a mai dat numarul unui alt cont , si mi-a scris clar , negru pe alb sa iau o anumita suma de bani . Peste cateva zile eu am mers si am retras o suma , dupa care , a aparut amenintarea cu casa si mi-a zis ca asta-i talharie . ( problema cu retrasul banilor din contul comun )De aprox. 10 zile nu imi mai raspunde nici la tel. , nici la emailuri , si este plecat cu masina mea , care este pe numele meu , undeva in tara , dar nu stiu unde anume , eu spunandu-i sa vina si sa imi inapoeze masina .....Dar in afara de nesfarsitele amenintari , nu primesc nimic altceva ....

1. cum ai expus problema , parerea mea este: nu exista infractiunea de inselaciune.
2. nici la a doua problema nu exista nicio infractiune: nici abuz de incredere(daca ti s-a cerut expres ridicarea unei sume de bani din acel cont), tilharie nici atit!!!

Si inca ceva ....spuneti ca " daca " vand casa ......dar ...de ce " daca " ? care ar fi cealalta posibilitate ? caci din acel " daca " am inteles ca ar mai fi alta optiune .

nu e nici o alta posibilitate, ma tem:).... formulare perceputa diferit....
Multumesc frumos si dvs. , si d-nei Gabriela ...cvat si tuturor celorlalti care vor posta raspunsuri ....
Sincer ...am intrebat pe cineva ...si mi-a spus ...citez : " S-o stapanesti sanatoasa ( casa ) si du-te sa dormi linistita ...faptul ca incearca cu orice chip sa se razbune pe dumneata , nu inseamna ca o sa si reuseasca . "
Inca o data ...multumesc mult ....:)