avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Caz penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Caz penal?

Buna

Acum ceva vreme mi-au fost trimisi niste bani prin banca pentru un anumit serviciu,nu am semnat nici un contract cu persoana respectiva,doar i-am trimis doar o poza a buletinului.

Din pacate banii au fost cheltuiti,fara a respecta intelegerea initiala

Acum persoana respectiva ameninta cu politia daca nu restitui banii(care chiar nu am de unde sa ii inapoiez pe moment)

Se poate ajunge sa fiu cercetata penal,chiar daca nu am avut o intelegere scrisa?
Daca da,cum sugerati sa operez ?:sorry:
Cel mai recent răspuns: jaguarxkr , utilizator 10:24, 19 Martie 2014
Da, poti fi cercetat penal pentru inselaciune! Te poti intelege pe cale amiabila cat mai ai timp, iti sugerez sa restitui cat se poate de urgent suma respectiva de bani! Nu ai, te imprumuti!
Situatia nu este simpla.
Poate fi vorba de o infractiune sau nu in functie de mai multe aspecte.
Ar fi bine sa mergeti insotit de avocat la audiere pentru a va apara si mai ales pentu a intelege cum sa va aparati.
banuiesc ca nu vorbim de o suma foarte mare asa ca decat sa dati bani pe avocat si posibil sa aveti dosar penal mai bine va intelegeti cu partea vatamata.
Nu este neaparat mare suma,insa nu am avut intelegere scrisa cu persoana in cauza.Cum anume am inselat acea persoana? si ce dovezi poate aduce acea persoana ca eu am inselat-o?

Nu am mai avut probleme de genul,insa ma gandesc cum ar fi daca as spune ca cineva m-a inselat cu o anumita suma de bani,fara sa am o dovada ca ar fi facut-o .

Intr-adevar,banii nu mai sunt,stiu ca i-am inselat increderea cel putin,insa in instanta cum o poate demonstra?

Chestia e ca trebuie sa plec si la munca in strainatate,poate afecta cumva plecarea??
Nu m-a contactat nimeni de la politie momentan,insa amenintarile asta spun..

Multumesc!
banii i-ati primit prin banca. cum justificati primirea lor ?
chiar si daca s-ar merge pe abuz de incredere si tot dosar penal este.
daca plecati in strainatate , ar fi bine sa va mai interesati din cand in cand daca aveti sau nu dosar pe rol sa nu va treziti condamnata.

Alte discuții în legătură

Inselaciune fara prejudiciu-complicat pici80 pici80 anul 2011 mai,ziua 5 in com ......,jud mures. A.S........,din cadrul Postului de Politie....... In temeiul art.97 cpp am primit dela ... (vezi toată discuția)
Infractiune abuz de incredere gerisimo gerisimo Am dat unei cunostinte suma de 1500 lei pentru a-mi cumpara doua telefoane mobile pe care nu mi le-a adus.......L-am sunat si nu mai raspunde la ... (vezi toată discuția)
Condamnare? tudor_c tudor_c Eu ma ocup de organizari excursii internationale,iar in urma cu cateva luni trebuia sa fac o excursie.Din cauza unor situatii mai putin placute nu s-a mai ... (vezi toată discuția)