Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare in concediu cu un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare in concediu cu un copil minor

sunt despartit legal de sotia cu care am avut un copil ce mi-a fost incredintat prin hotarire judecatoreasca. In aceasta vara intentionez sa plec in concediu impreuna cu copilul si fosta sotie(mama copilului) in Grecia. Ce documente imi trebuie la vama pentru copilul minor (are carte de identitate)
~ Conținut șters la cerere ~
Alaturi de documentele de calatorie va trebuie hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care vi s-a incredintat copilul minor.
vio_rogojan a scris:

Daca minorul este insotit de ambii parinti la iesirea din tara , nu trebuie decat documentul de identitate a minorului si ale dvs .
In cazul in care ar merge insotit doar de dvs , e nevoie sa aveti asupra dvs si hotararea judecatoreasca definitiva prin care va este incredintat minorul .
Ptr orice eventuale incoveniente , luati cu dvs si hotararea judecatoreasca .