Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nu mai pot fi actionar la firma mea.Ce sa fac?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nu mai pot fi actionar la firma mea.Ce sa fac?

sunt unic actionar la o firma insa nu trebuie mai figurez in actele societatii deoarece este caz de incompatibilitate.Ma gandesc sa ies din firma si sa pun in loc pe altcineva, de preferat o persoana care nu-mi este ruda in nici un grad.Totusi firma este profitabila si sunt ceva afaceri in derulare.Care ar fi modalitatea de control din partea mea asupra persoanei interpuse ? Sau mai bine spus... exista o asemenea modalitate de control?Ideea ar fi sa nu ma trezesc in viitorul apropiat ca noul "asociat unic" (de foarte buna credinta acum) ma va lasa fara nimic din afacerea mea sau va face cine stie ce imprumuturi sau leasing-uri in contul firmei...create de mine.Sunt foarte ingrijorata in aceasta privinta si tot aman transmiterea fimei si nu-mi este bine.
O poti vinde :D
O solutie ar fi un contract cu conditie rezolutorie :D
De unde rezulta pt dvs aceasta incompatibilitate? Dintr-o lege speciala? Dintr-o obligatie contractuala?
As vrea sa ma asigur ca ea exista cu adevarat, deoarece, bunoara, calitatea de unic actionar (asa cum va exprimati dvs.) NU EXISTA. Exista cel mult calitatea de unic ASOCIAT intr-un SRL, in care probabil aveti si calitatea de administrator. Si de cele mai multe ori, incompatibilitatile privesc calitatea de administrator nu si cea de asociat.
romascanu, moderator