avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna Ziua,
Care este primul act de executare silita al unui executor judecatoresc?
O notificare prin care sunt puns in intarziere cu privire la plata unor sume de bani este considerat act de executare?
Daca emana de la creditor este doar notificare trimisa prin executor prin care sunteti instiintat de datoria pe care o aveti de achitat.

De la executor veti primi cat de curand o somatie de plata
In baza titlului executoriu,executorul solicita instantei sa incuviinteze somatia de plata
Primul act al executorului este cererea adresata instantei de incuviintare a executarii silite.
Catre debitor primul act pe care il face executorul judecatoersc
este somatia.
Multumesc pentru raspuns.
Notificarea vine din partea creditorului, prin executor judecatoresc dar nu cuprinde nici actul, contract etc., in baza caruia sunt pus in intarziere nici suma totala pe care o datorez.
Prin urmare astept somatia de plata sau orice altceva pentru a vedea care este datoria.?
De la notificarea executorului si pana la finalizare este drum lung.

Prima data, ca sperietura, vine notificarea.
Apoi, peste alte doua luni, vine titlul executoriu, iar apoi vine incuviintare executarii, care este armaghedonul.
Va executa, daca aveti bunuri mobile sau imobile...

Alte discuții în legătură

Somatie mobiliara mirunanour mirunanour Daca am gasit la domiciliu in cutia postala o instiintare de la un BEJ-T.D.P din Pascani o instiintare ca in data de 05.04. s-a procedat la afisarea ... (vezi toată discuția)
Executor bancar andac andac Am facut o cerere de reesalonare a intregii sume,am primit raspuns telefonic sa depun 10% din suma ca sa se poata face reesalonarea,insa in ce conditii nu ... (vezi toată discuția)
Ajutor disperat pentru solutionarea unei executari RAISA76 RAISA76 Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire si consider ca in cazul meu s-a facut un mare abuz. in anul 2006,am facut o descoperire de card in valoare de 1700,si ... (vezi toată discuția)