Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... conditii pentru ocuparea functiei publice de secretar ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

conditii pentru ocuparea functiei publice de secretar comuna

Buna ziua. Sunt angajat al unei primarii ca personal contractual din februarie 2007. Am SS (Fac.de admin.pub.), sunt in anul I al unui master in drept european. Indeplinesc conditiile de a fi inscris la concurs pentru postul de secretar de comuna gr.II?
In mod normal, pentru ocuparea fp de secretar comuna (nu conteaza ce grad) se cere o vechime in specialitatea studiilor de minim 2 ani (sa fi fost angajat pe un post care sa presupuna studii superioare juridice, sau administrative). In mod exceptional, daca la concurs nu se inscriu candidati care sa indeplineasca aceste conditii de vechime, puteti participa.
Postul pe care il ocup este pentru S. Postul pe care vreau sa il ocup va aparea anul viitor, an in care voi termina masterul.Intrebarea era daca se va tine cont ca am terminat un master in drept deoarece pentru postul de secretar se cer studii juridice.
Pentru fp de secretar, legea cere studii superioare juridice sau administrative... vechimea in specialitate de 2 ani se calculeaza de la data la care ati fost promovat pe postul cu studii superioare.
Câteva precizări:

1. Comunele se diferentiaza dupa categorii (număr de locuitori), nu grade. De fapt Legea unică a salarizării nici nu mai face referile la categorii de comune.

2. Pentru a participa la concurs trebuie să îndepliniţi:
a) condiţiile generale prevăzute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici (r2), cu modificările şi completările ulterioare.
b) condiţiile de participare şi specifice sunt:
- studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă, în domeniul juridic sau administraţie publică;
- vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice minimum 2 ani,
- studii de masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice (în condiţiile prevăzute de art. IV alin. (5) din Legea nr. 251/2006)

Dacă îndepliniţi conditiile de mai sus şi sunteţi declarat câştigător al concursului sunteţi numit pe post definitiv
Darie Tudor a scris:

Câteva precizări:

1. Comunele se diferentiaza dupa categorii (număr de locuitori), nu grade. De fapt Legea unică a salarizării nici nu mai face referile la categorii de comune.
- studii de masterat sau postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management ori în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice (în condiţiile prevăzute de art. IV alin. (5) din Legea nr. 251/2006)

Dacă îndepliniţi conditiile de mai sus şi sunteţi declarat câştigător al concursului sunteţi numit pe post definitiv

Ca o specificatie la specificarile dvs. sa mai adaugam din preacinstita lege 330/2009
"ART. 37
(1) Condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu este obligatorie pentru recrutarea funcţionarilor publici de conducere, în cazul exercitării cu caracter temporar a unei funcţii publice de conducere, precum şi pentru funcţionarii publici care ocupă o funcţie publică de conducere, pe o perioadă de 5 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.
(2) Funcţionarii publici prevăzuţi la alin. (1) sunt obligaţi să îndeplinească condiţia prevăzută la art. 57 alin. (7) din Legea nr. 188/1999, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în termenul prevăzut, sub sancţiunea eliberării din funcţia publică."
Categoria unei comune, nu este data de legea/legile privind salarizarea personalului, ci se stabilieste potrivit O.G. 53/2002 :)