Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conditii pentru a participa la concursul de secretar ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conditii pentru a participa la concursul de secretar comuna

pt a participa la concurs pt post de secretar comuna trebuie sa fii neaparat functionar pubilc?
Nu trebuie sa fii functionar public, trebuie sa indepliniti conditiile de studii si vechime solicitate, sa promovati concursul organizat in acest scop si abia apoi o sa fiti numit functionar public.
In cazul promovarii in functia de conducere candidatii trebuie să îndeplinească conditiile generale prevăzute de art. 66 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcÑionarilor publici (r2), cu modificările si completările ulterioare.
CondiÑiile de participare sunt:
• să fie numiÑi într-o funcÑie publică din clasa I;
• vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcÑiei publice minimum 2 ani;
• să fie absolvenÑi de masterat sau de studii postuniversitare în domeniul
administraÑiei publice, management sau în specialitatea studiilor necesare
exercitării funcÑiei publice;
• să nu aibă în cazierul administrativ o sancÑiune disciplinară neradiată;
• studii universitare de licenÑă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenÑă sau echivalentă în domeniul
stiinÑelor juridice sau administrativeâ
Daca se organizeaza concurs de recrutare candidaÑii trebuie să îndeplinească condiÑiile generale prevăzute de art. 54 din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcÑionarilor publici (r2), cu modificările si completările ulterioare.
(3) CondiÑiile de participare sunt:
• studii universitare de licenÑă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenÑă în domeniul stiinÑelor juridice sau administrative;
• studii de masterat sau postuniversitare în domeniul administraÑiei publice,
management ori în specialitatea studiilor necesare exercitării funcÑiei publice (în
condiÑiile art. 31 alin. (1) din Legea cadru privind salarizarea unitară a
personalului plătit din fonduri publice nr. 284/2010);
• vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcÑiei publice: minimum 2 ani;
• în cazul în care la concursul organizat pentru ocuparea funcÑiei publice de
conducere de secretar al comunei nu se prezintă persoane care îndeplinesc
condiÑiile de studii (superioare juridice sau administrative) si condiÑia de vechime în specialitatea studiilor de minimum 2 ani, pot candida si persoane care nu îndeplinesc aceste condiÑii, în următoarea ordine:
a) persoane care au studii universitare de licenÑă, absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenÑă sau echivalentă, în specialitate juridică sau administrativă;
b) persoane care au studii universitare de licenÑă, absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenÑă sau echivalentă, în altă specialitate;
c) persoane care au studii medii, absolvite cu diplomă.