Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Santaj
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Santaj

Buna ziua!!! In urma cu 5 zile un prieten de-al meu a fost arestat pentru Santaj mai exact a cerut o suma de banii la o persoana si persoana respectiva a anuntat politia si sa constituit un flagrant si-a i sa dat bani insemnati ceva de genu.A fost emisa ordonanta de retinere de 48 de ore apoi a fost prezentat cu propunere de arestare preventiva la Judecatoria Bals.Instanta a decis arestarea prventiva a inculpatului pe o perioada de 15 zile.Recursul a fost respins de catre Tribunalul Olt.Mai exista vre-o sansa de salvare? precizez ca este vorba de o suma modica in jur de 200 ron.Daca partea vatamata si-ar retrage plangerea?? mai poate acest lucru ?
Nu conteaza suma ci fapta. Este neaparata nevoie de un avocat.
ZburleaFlorin a scris:

Buna ziua!!! In urma cu 5 zile un prieten de-al meu a fost arestat pentru Santaj mai exact a cerut o suma de banii la o persoana si persoana respectiva a anuntat politia si sa constituit un flagrant si-a i sa dat bani insemnati ceva de genu.A fost emisa ordonanta de retinere de 48 de ore apoi a fost prezentat cu propunere de arestare preventiva la Judecatoria Bals.Instanta a decis arestarea prventiva a inculpatului pe o perioada de 15 zile.Recursul a fost respins de catre Tribunalul Olt.Mai exista vre-o sansa de salvare? precizez ca este vorba de o suma modica in jur de 200 ron.Daca partea vatamata si-ar retrage plangerea?? mai poate acest lucru ?

Pai daca a fost flagrant......ce aparare ar avea care sa infirme fapta?
Flagrantul presupune in esenta un mijloc de acuzare greu de combatut. Totusi exista posibilitatea ca procedura de prindere in flagrant sa se fi realizat in mod defectuos sau nelegal iar in aceste conditii lucrurile se pot indrepta. Oricum, un avocat in urma studierii dosarului poate spune cu exactitate ce probe mai sunt si ce solutii se pot identifica.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
claudiu.sorin a scris:

Flagrantul presupune in esenta un mijloc de acuzare greu de combatut. Totusi exista posibilitatea ca procedura de prindere in flagrant sa se fi realizat in mod defectuos sau nelegal iar in aceste conditii lucrurile se pot indrepta. Oricum, un avocat in urma studierii dosarului poate spune cu exactitate ce probe mai sunt si ce solutii se pot identifica.

Av. Claudiu Sorin Feteanu

Distinsul dn.avocat are perfecta dreptate,pot exista din punct de vedere procedura anumite greseli sau "scapari" ale realizatorilor flagrantului.
Avocatii invinuitului au calea recursului ,calea liberarii pe cautiune,etc.
Dupa aceea pot ataca noua propunere de prelungire a a arestarii preventive si au aceleasi cai de urmat .
Pe de alta parte,indiferent daca partea vatamata isi retrage sau nu plangere,urmarirea penala isi va urma cursul,fiind pornita din oficiu.
Radu Gabrian, Mediator
Sfatul meu este sa vaa orientati catre o pedeapsa cu suspendare.
Nu am inteles pt ce s-au cerut banii.

av. Claudiu Lascoschi