avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest preventiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest preventiv

buna seara . in cazul carderilor , cu acuzatii de constituire de grup infractional ,si phishing , dupa 6 luni de arest preventiv mai sunt sanse sa se judece in stare de libertate ....sau ...? imi cer scuze daca nu am o exprimare corecta dar nu e domeniul meu ...

sunt mari sanse ca dupa sase luni de arest preventiv sa fie pusi in libertate.
Faza cu 6 luni e valabila doar in cursul urmaririi penale (a anchetei). In faza judecatii arestul preventiv poate dura mult mai mult... si la o asa incadrare juridica.....!
Pueti un avocat ca nu e de gluma:)!

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Se spune ca speranta moare ultima.
Deci...orice e posibil...
Depinde de mai multe variabile:probe,avocat,judecatori etc...
hmmm, si legea 39, si cu carduri... se cam da cu executare. deci greu chiar pe control judiciar sau pe cautiune.
din pacate sau din fericire, sunt sanse sub control judiciar...depinde mult si de avocatul pe care il are

Alte discuții în legătură

Arestare onoono onoono Un prieten de al meu a fost beat si a spart cateva masini luand niste casetofoane dar nu le-a vandut nu a facut absolut nimic cu ele doar le tinea in casa, iar ... (vezi toată discuția)
Nedumerire masura preventiva dosar penal dia2120 dia2120 am avut interdictie de a nu parasi localitatea care a expirat,timp in care nu s-a efectuat nici o cercetare cu toate ca am propus cca 3 probe pt a dovedi ... (vezi toată discuția)
Cost cautiune anamarial anamarial Buna ziua. Ma intereseaza cam cat ar costa o cautiune pentru o persoana aflata in arest preventiv, acuzata de furt calificat si cu antecedente penale tot ... (vezi toată discuția)