avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare autoturism

de curand am cumparat un autoturism in baza unui contract de vanzare -cumparare si pe care doresc sa-l inmatriculez pe numele meu ,problema este ca nu reusesc sa obtin de la vanzatorul masinii care este si proprietarul masii, a certificatului fiscal.precizez ca sunt in posesia actelor masinii:-certificat de inmatriculare cu specificati instrainat catre mine(a masinii),-carte tehnica;#-o.multumiri celor ce doresc sa-mi dea informatii despre procedura de obtinere a unui certicat fiscal si inmatriculare autoturism
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:41, 4 Mai 2010
Proprietarul masinii este singurul care se poate solicita administratiei financiare eliberarea unui certificat de atestare fiscala pentru vanzarea unui bun, sau imputernicitul sau legal. Potrivit Codului fiscal, vanzarea bunurilor mobile sau imobile se poate face numai dupa ce in prealabil adminsitratia fiscala atesta, prin documentul mai sus amintit, faptul ca nu sunt debite la bugetul local. Vanzarea unui mijloc de transport, a unui teren sau cladiri fara certificat fiscal este lovit de nulitate
Lipsa certificatului fiscal ridica suspiciuni referitoare la posibile sume neachitate existente in sarcina vanzatorului
Incercati solutionarea aspectului cu vanzatorul sau desfasurati verificari la autoritatea fiscala pentru a afla situatia
Tranzactionarea bunurilor mobile/imobile este legala numai in situatia existentei certificatului de atestare fiscala care garanteza inexistenta de obligatii fiscale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare bia1 bia1 buna seara,am achizitionat de curand un autoturism cu nr de anglia, proprietarul din acte fiind roman,la inmatricularea acestuia am nevoie de certificat fiscal? (vezi toată discuția)
Radiere fiscala dupa vanzarea autoturismului ddanutz ddanutz Buna ziua! In luna mai am vandut un autoturism, printr-o firma de intermedieri. Nu am stiut ca trebuie certificat fiscal, iar cei de la firma respectiva mi-au ... (vezi toată discuția)
Ce e de facut daca vanzatorul nu imi da certificatul de atestare fiscala al autoturismului ruxy-ruxandra ruxy-ruxandra Buna ziua. Am cumparat anul trecut un autoturism, urmand ca proprietarul sa ne trimita ulterior certificatul de atestare fiscala, lucru care nu s-a intamplat ... (vezi toată discuția)