avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit neplata tva
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

neplata tva

Buna ziua care sunt consecintele legale pentru neplata unui TVA in valoare de 7000 ron.
Am detinut o societate comerciala din 1998 pana in 2007.Care este modalitatea cea mai facila de a dizolva societatea,fara a plati aceste taxe.Nu am detinut bunuri pe societate, au fost doar 2 angajati.Va rog sa mi oferiti o solutie,fara sa fiu nevoit sa astept sa se prescrie termenul de plata.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil 23:17, 4 Mai 2010
Va sfatuiesc sa platiti cat mai repede tva datorat Statului.
La obligatia stabilita a fi de plata se vor calcula penalitati de intarziere.

Atentie:executarea silita a creantelor fiscale nu se perimeaza“.
vezi:
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lnfiintare popriri pe sume datorate la anaf oanamihalache oanamihalache buna ziua, mama mea a detinut o SC care din 2001 nu a mai avut activitate din care sa rezulte relatii comenrciale. in 2005 am primit o hot judecatoreasca ... (vezi toată discuția)
Amenda neachitata loredana1973 loredana1973 Am preluat o societate,care are o amenda de 500 ron,data de GARDA FINANCIARA,in 2004.Societatea a avut activitatea intrerupta din 2005 pana acum.Ce se intampla ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie nelutza nelutza Am 2 credite de nevoi personale luate in 2007 .Unul in valoare de 4500de ron si altul de 7000 de ron .Pana in 2010 am platit la unul dintre el ramanand doar ... (vezi toată discuția)