Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nu pot obtine o procura sa-mi scot copilul din tara,ce ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nu pot obtine o procura sa-mi scot copilul din tara,ce modalitati legale ar mai fi?

nu mai stiu nimic de tatal copilului meu de cinci ani,cum pot obtune procura sa ies din tara cu copilul?va rog dati-mi o solutie lgala

rody.rody92, utilizator
rody.rody92 a scris:

[:((:((
[/quot
Poate incercati sa fiti mai explicita.
sa-l aveti in incredintare prin hotarare definitiva si irevocabila, hotarare care se legalizeaza, apoi
Daca tatal minorului nu va da procura, singura solutie e sa il actionati in judecata pt incredintarea minorului. Puteti iesi din tara doar cu hotararea jud. def. si irevoc.
art. 30 lit. c) din Legea nr. 248/2005.

Art. 30. "(1) Organele politiei de frontiera permit iesirea din tara a cetatenilor romani minori numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora, in urmatoarele cazuri:

c) minorului care este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta sau, dupa caz, este titular al unui pasaport individual si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu acesta, fara a mai fi necesara declaratia celuilalt parinte, numai daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila".