Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata masurata mai mica decat suprafata din CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata masurata mai mica decat suprafata din CF

Buna,
In urma cu putin timp am cumparat un teren intravilan de 640mp pentru constructia unei case. In momentul incheierii contractului VC, nu a fost atasata o schita care sa contina cotele terenului. Ulterior mi-a fost eliberat si extrasul CF cu suprafata 640mp pe numele meu.
In vederea eliberarii certificatului de urbanism, arhitectul mi-a cerut sa fac ridicare topo. Cand specialistul topo a scos schita terenului, aceasta are suprafata masurata de 627mp (este acelasi specialist topo care a facut si dezmembrarea terenului ptr vanzator in 2007) (inca nu a mers sa imi faca ridicarea topo).
Tot specialistul topo mi-a spus ca trebuie sa fac modificarea in CF la suprafata masurata ptr ca altfel nu voi putea sa imi intabulez casa (pentru modificarea in CF imi cere inca ~75% din bani pentru ridicarea topo).
As dori sa stiu daca eu am cumparat 640 sau 627mp si in ce masura ma afecteaza diferenta de suprafata pentru viitor (intabulare casa, vanzarea terenului fara sa mai construiesc, vanzarea terenului + casa)?
Daca merg la alt specialist topo, el imi masoara 640mp?
Multumesc.
eluck, utilizator
daca nu este, de unde sa va masoare? probabil ca vecinii sau intins peste terenul dvs de aia aveti doar o suprafata mai mica.. vedeti la fata locului cu vanzatorul dvs ce si cum
avocatPetre a scris:

daca nu este, de unde sa va masoare? probabil ca vecinii sau intins peste terenul dvs de aia aveti doar o suprafata mai mica.. vedeti la fata locului cu vanzatorul dvs ce si cum

Terenul are momentan doar 2 vecini (la dreapta un proprietar, in spate agricol, in stanga alt lot al vanzatorului), care nu au imprejmuit parcelele. Imi spuneti ca ar trebui sa imi masor 640mp ptr ca asa e in cartea funciara chiar daca parcelarea are suprafata masurata mai mica? si dupa cum am spus, inca nu s-a facut masuratoarea efectiva a terenului. Despre celelalte intrebari nu aveti o opinie?
eluck, utilizator
avocatPetre a scris:

daca nu este, de unde sa va masoare? probabil ca vecinii sau intins peste terenul dvs de aia aveti doar o suprafata mai mica.. vedeti la fata locului cu vanzatorul dvs ce si cum

Ma intereseaza mai mult in ce masura ma afecteaza pe viitor aceasta diferenta? Multumesc