Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S.R.L., am girat o S.R.L. Ce patesc?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S.R.L., am girat o S.R.L. Ce patesc?

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am semnat unei banci un act de garantie pentru o societate care a luat un imprumut de la o banca.
Intrucat criza a afectat acea societate, este posibil ca in viitorul apropiat sa intre in ''conflict'' cu banca. Si cum eu m-am ''angajat'' sa raspund cu bunurile S.R.L-ului la care sunt Administrator, ca sa scap de necazuri m-am gandit sa suspend activitatea firmei - sa vand marfa - si sa deschid o Intreprindere Individuala - cumparand marfa SRL-ului pe care-l suspend.
Pot scapa in acest fel de greseala de a semna acea hartie bancii, respectiv de a gira cu bunurile S.R.L.-ului meu?
Suspendarea nu se va aproba pt ca aveti datorii (credit).
Imi pare rau dar cred ca nu ati inteles.
Eu ( SRL)am girat o societate in momentul in care a primit creditul. Intrebarea era daca scap suspendand activitatea SRL-ului (CARE A GIRAT) si infiintand o INTREPRINDERE INDIVIDUALA ''cumparand'' marfa pe care am avut-o pe SRL(CARE A GIRAT).
Multumesc!