Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu fara plata in continuarea concediului pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu fara plata in continuarea concediului pentru crestere copil

Este legal ca o salarita sa solicite concediu fara plata din ziua in care trebuia sa se intoarca din concediul pentru cresterea copilului pana la 2 ani?
Contractul colectiv de munca la nivel national la art.62 prevede:
(1) In afara concediului legal platit pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la doi ani, salariata mama poate beneficia de inca un an concediu fara plata.
(2) Pe perioada in care salariata se afla in concediul prevazut la alin. 1, nu i se va putea desface contractul de munca, iar in postul sau nu vor putea fi angajate alte persoane, decat cu contract de munca pe durata determinata.
Posibilitatea acordarii concediului fara plata este prevazuta la art 54 Codul Muncii ca fiind un caz de suspendare a cim prin acordul partilor. In situatia prezentata, dupa reluarea activitatii la incetarea motivului de suspendare (implinirea varstei de 2 ani)salariata va prezenta angajatorului o cerere de concediu fara plata. Aprobarea acesteia ramane la latitudinea angajatorului. Daca cererea este aprobata de acesta, va opera o noua suspendare a cim in temeiul art 54.