Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz somaj-concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz somaj-concediu fara plata

Buna ziua.As dori sa stiu daca se poate considera perioada de preaviz ,concediu fara plata.Astfel,societatea a inmanat salariatului preavizul de concediere in termenul legal,dar tot in aceasta perioada (de preaviz) salariatul face cerere de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale.Perioada de preaviz se suspenda si se ia in considerare concediul fara plata sau concediul fara plata se "absoarbe" in perioada de preaviz?!Va multumesc.
1. Perioada de concediu fara plata nu suspenda contractul individual de munca deci nu suspend nici perioda de preaviz.

2. Asadar in perioada de preaviz se poate intra in concediu fara plata (cu aprobarea angajatorului).
Nu vreau sa va contrazic, dar, din cate cunosc, concediul fara plata suspenda preavizul.
Stiu ca optiunea e de intocmi sau nu decizie/act aditional de suspendare si transmitere in Revisal, dar credeam ca e in unanimitate acceptat faptul ca in perioada concediului fara plata contractul de munca e suspendat, astfel ca salariatul ar trebui sa isi reia preavizul dupa CFP.
1. Puteti sa ma contraziceti oricand daca aveti dreptate.

2. Codul muncii spune:

Art. 54
Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.

3. - Asadar nu este obligatorie suspendarea contractului individual de munca (CIM).
- In caz de concediu fara plata CIM poate fi suspendat dar se poate face numai daca angajatorul emite o decizie in acest sens si daca este de acord si salariatul.
- In cazul de fata nu vad ce interes ar avea angajatorul sa-l mai tina agatat de firma prin suspendarea CIM si reluarea perioadei de preaviz dupa incetarea suspendarii CIM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Perioada de CFP poate suspenda preavizul numai in anumite situatii.

Legea nu prevede obligativitatea de a se suspenda c.i.m. ca urmare a acordarii unui CFP , dar daca pe cererea de acordare a CFP-ului angajatorul pune rezolutia cu suspendarea c.i.m., atunci CFP-ul suspenda preavizul.
E bine de stiut anumite aspecte! Cat traim, invatam :)