avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ma poate obliga angajatorul sa particip la inventar in ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ma poate obliga angajatorul sa particip la inventar in alta localitate?

Buna seara
va rog ajutati-ma cu un raspuns, daca se poate pana maine...
Am o prietena angajata la o firma din Buc cu fct analist relatii cu clientii.
O pot obliga patronii sa participe la un inventar in Craiova, 3 zile (vi, sb si dum) in conditiile in care ea nu are gestiune?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: alexandradian_a@yahoo.com , utilizator 10:50, 10 Mai 2010
Angajatorul poate dispune unilateral delegarea salariatului. Deci teoretic, da.
Inventarul se desfasoara de vineri dimineata pana seara, sb dim pana seara, si duminica la fel; iar luni dim la sv in Bucuresti, fara zile lib, sau ore suplimentare platite...
Dar poate fi obligat un angajat sa participe la un inventar, daca functia pe care este incadrat, nu are nici o legatura cu gestiunea?
Daca persoana prin CIM /fisa postului ,nu detine obligatii/responsabilitati in gestiune ,legal nu poate fi obligata sa participe la inventarierea gestiunii
Pe de alta parte, angajatorul poate dispune unilateral prin decizie delegarea art 43 Codul muncii/detasarea art 45 Codul muncii ,a persoanelor cu responsabilitati in gestiune ,sa efectueze inventar
Ultima modificare: Marți, 4 Mai 2010
ynocentta, utilizator
Va multumesc pentru raspuns.
Daca se poate sa-mi mai raspundeti la o intrebare, va rog...
In situatia in care, a semnat fisa postului, dar nu a primit un exemplar si cand a cerut-o nu au mai gasit-o...o pot obliga sa semneze o noua fisa?
Si daca in FP exista fraza: "...si oricare alte sarcini date de angajator..." se pot folosi de exprimarea din fp?
va multumesc
Suspecta disparitia documentului asumat prin semnatura
Pentru respectarea si aplicarea unitara a dispozitiilor in domeniu se impune sa comunicati concret situatia in vederea determinarii semnarii unei noi fise
Referitor la "si oricare alte sarcini date de angajator",acestea trebuie sa se limiteze strict la prevederile si obligatiile prevazute si asumate in CIM ,eventual ROI

Alte discuții în legătură

Zile libere ContSters74221 ContSters74221 salaraitii care prin natura locului de munca trebuie sa lucreze sambata sau duminica ,sunt indreptatiti sa primeasaca doua zile libere pt o zi lucrata in ... (vezi toată discuția)
Se considera absente nemotivate zilele libere? alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, Daca angajatorul a solicitat prezenta unui angajat, in zilele libere (sb si dum) delegandu-l pe acesta sa participe la inventar si angajatul a ... (vezi toată discuția)
Dilema IORDAN ELENA IORDAN ELENA buna seara, va rog sa-mi spuneti daca angajatorul meu (statul) ma poate obliga in vreun fel sa semnez un act in care mi se da in gestiune tot \"locul de ... (vezi toată discuția)