Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SE CONSIDERA ABSENTE NEMOTIVATE ZILELE LIBERE?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SE CONSIDERA ABSENTE NEMOTIVATE ZILELE LIBERE?

Buna ziua,
Daca angajatorul a solicitat prezenta unui angajat, in zilele libere (sb si dum) delegandu-l pe acesta sa participe la inventar si angajatul a refuzat, deoarece nu intra in atributiile sale aceasta activitate, se considera cele doua zile ca absente nemotivate?
Angajatorul i-a cerut salariatului adeverinta de la med de fam, in care sa specifice ca este inapt de munca pt cele 2 zile.

Aceeasi angajatori obliga toti salariatii sa semneze o noua fisa de post, amenintandu-i cu demisia pe cei care nu vor sa semneze.

Salariatul este obligat sa mearga in delegatii daca angajatorul dispune, insa motivul pentru care este delegat, nu trebuie sa fie specificat cel putin in FP?

va multumesc anticipat.

nu se considera absente nemotivate daca in fisa postului nu este specificat acest lucru
~ Conținut șters la cerere ~