Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este sau nu un caz de malpraxis?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este sau nu un caz de malpraxis?

buna!, ma numesc melania.........tot navigand pe internet v-am gasit pe dumneavoastra, si va scriu in speranta ca poate ma veti putea ajuta...........nici nu stiu cum sa incep........imi este foarte greu sa tastez urmatoarele litere.......mi-a murit fetita de 9 ani si 4 luni in spital...........acum o luna..........mai exact se va face o luna pe 6 aprilie........este o poveste tragica........in luna martie am internat-o pe fata mea la spitalul de copii cu diagnosticul"pareza faciala a frigore", dupa 21-22 de zile au externat-o, mi-au spus ca fetita este bine, ne-au prescris un tratament pe care ar mai fi trebuit sa i-o dam inca 2 sapt, ne-au spus sa nu o lasam afara inca 1 saptamana..........si atat..........am externat-o intr-o zi de joi..........eu am lucrat in aceea zi.........tatal meu a adus-o acasa........dupa zisele tatalui meu era foarte fericita ca a ajuns acasa........s-a jucat cu fratiorul ei mai mic.......era aparent o fetita fericita si sanatoasa........."aparent" pentru ca vineri dimineata deja se plangea de durere de spate.......eu m-am dus la farmacie sa-i cumpar tratamentul dar din pacate nu am gasit medicamentele.......dupa 2 ore de stat la rand mi-au spus ca sunt expirate..........m-am dus la o alta farmacie, iar acolo nu am gasit un fel de medicament........am venit acasa sa ma pregatesc sa ma duc in oras sa i le cumpar, dar deja fetita mea plangea.........o durea si spatele, si picorusele si pieptul.........ne-am inpacientat si am chemat salvarea. a venit salvarea i-au facut ekg-ul si am dus-o de urgenta inapoi la spitalul de copii, unde ne-a primit o doamna"doctor", i-am dat foaia de iesire, s-a uitat la fetita mea....s-a uitat la foaie........si fara sa o examineze mi-a spus urmatoarele:- ca durerea poate sa survina si din cauza ca nu i-am dat tratamentul de dimineata, si daca ma duc si o cumpar pot sa o duc acasa.......daca nu, ea ne poate si interna pe aceeasi sectie de unde am exterat-o cu o zi inainte, DAR doctorita de specialitate care a tratat-o pe fetita mea abia marti o sa ajunga la servici...........doar era vinerea mare nu???? cum sa vina doctorii la servici in prag de sarbatoare???........acestea fiind spuse am hotarat ca o sa duc pe fetita mea acasa, tratamentul ii pot da si eu, si.......am refuzat internarea. am intrebat-o pe doamna"doctor" din nou, daca fetita mea este, va fi in siguranta daca o duc acasa?, doamna"doctor", i- a dat fetitei mele un paracetamol, mi-a spus sa-i fac frectii cu spirt si sa ii mai dau paracetamol in cazul in care o mai doare spatele.........si atat........am venit acasa.....dar din pacate durerea nu o lasa nici cum........toata noaptea i-am dat paracetamol, i-am facut frectii, si i-am dat tratamentul in speranta ca durerile o sa o lase.......sambata dimineata eu m-am dus la servici.......eu o zi am lucrat si una nu.......sambata am lucrat.......dar am tinut legatura cu familia in continuu........si mi-au spus ca durerile nu o lasa pe fetita mea....am ajuns acasa.......fetita mea era extenuata........de la dureri si oboseala........am decis sa o ducem inapoi la spital.......deja am dus-o pe fetita in brate ptr ca nu mai avea putere sa mearga........au preluat doctorii.......si mi-au spus ca are varicela........i-au facut toate analizele, si totul era in ordine.........ptr ca a contactat varicela nu o puteau interna in spitalul de copii, ne-au trimis la spitalul de boli infectioase..........am ajuns si acolo.....dar.........durerile nu o lasau!!!!, nici o secunda..........plangea, urla chiar.........toata noaptea i-au dat calmante, dar degeaba.........nu intelegea nici doctorul de garda de unde vine durerea aceea groaznica de spate.......dimineata ne-a trimis inapoi la spitalul de copii, ptr alte investigatii, deoarece la spitalul de boli infectioase nu o puteau trata doar ptr varicela nu si pentru durerea aceea mare de spate..........si s-a facut duminica dimineata.........si nici un diagnostic..........ne-am dus inapoi la spitalul de copii...i-au facut DIN NOU toate analizele posibile.......si la fel.......nici un diagnostic.........fetita mea urla in continuare de dureri.........asta daca va puteti imagina.........o fetita de 9 ani si 4 luni.........in chinuri groaznice de vineri si pana duminica dimineata.........si nici un diagnostic!!!!!...........normal ca ne-au trimis DIN NOU inapoi la spitalul de boli infectioase, fara nici un diagnostic, si cu dureri la fel de mari.............duminica noaptea spitalul de boli infectioase ne-au trimis inapoi la spitalul de copii ca nu mai stiau ce sa faca.........cu toata bunavointa lor se simteau incompetenti..........asa ca am ajuns inapoi la spitalul de copii.........dupa multe insistente si chiar "pile" ne-au lasat sa ramanem cu fetita intr-o camera izolata de ceilalti copilasi.......luni dimineata a venit o doamna doctor de la reanimare si a decis ca o sa-i induca coma deoarece fetita era atat de extenuata ca avea sanse foarte putine de viata.........dupa un alt rand de analize........abia luni dimineata si-au dat seama ca din cele sase functii, adica creier, inima, ficat, plamani, fiere si rinichi ii functionau doar 2.......creierul si inima........abia luni dupa masa, dupa ce telefoanele rudelor nostrii au inceput sa inpanzeasca si sa recurga la relatiile din cadrul medical, au incepu sa i se faca "rost" de niste medicamente care "nu se gaseau", si abia luni a aflat profesorul spitalului de acest caz, chiar si directorul spitalului..........abia luni s-au facut niste analize si chiar au primit rezultatele analizelor in cateva ore, care in mod normal se eliberau in cateva zile, ca sa ne spuna ca fetita mea avea ceea mai urata forma existenta de varicela in combinatie cu pareza faciala..........si ca sansele ei de a traii sunt minime..........dar ei lupta si ptr sansele acelea minime..........dar din pacate abiade luni.............iar marti dupa masa la ora 3 far 5 minute fetita mea a intrat in soc cardiac iar la 4 fara 20 a murit...............intrebarea mea este urmatoarea" este sau nu un caz de malpraxis cazul fetitei mele?" avand in vedere ca fetita mea a fost tratata cu pareza faciala si urma un tratament cu predninson, un medicament care iti scade imunitatea.......nu ar fi trebuit sa fie monitorizata mereu?, nu s-au gandit ca ar fi putut contacta varicela in spital, cum s-a si intamplat?, nu stiau ca o simpla raceala i-ar fi fost fatala?, si in al doilea rand doamna"doctor" a procedat bine cand m-a lasat acasa in VINEREA MARE, fara sa o consulte?, si fara sa imi expuna toate riscurile?
In primul rand condoleante. Intrebarea mea este urmatoarea: dvs. cand ati internat fetita ce simptomatologie avea? exista vreun semn cum ca ea ar putea avea o boala contagioasa , precum este varicela? Fiindca varicela se manifesta cu niste pustule care apar pe piele..si sunt evidente iar orice parinte isi poate da seama . In acest caz ar fi trebui sa luati legatura cu medicul de familie, mai ales daca in afara acelor pustule fetita mai prezenta si o alta simptomatologie. Practic , de ace ati dus-o la spital? Stiati ca are varicela? medici nu si-au dat seama de la inceput ca a contactat aceasta boala? A stat totusi o perioada indelungata in spital.
este greu de spus daca exista vreo culpa medicala , insa consider ca ar trebui facute unele investigatii cu privire la acest caz, asadar, se impune , in opinia mea ,sa sesizati colegiul medicilor in cadrul caruia exista o comisie care ar trebui sa ancheteze acest caz. Din expunerile dvs. nu pot sa nu condamna atitudinea incompetenta a acelor medici care nu au facut totul , din nepricerpere sau comoditate pentru acel copilas.
dupa cum v-am mai scris fetita a fost internata cu pareza faciala a frigore, si si i-a fost administrat un tratament foarte puternic"predninson" care i-a scazut imunitatea foarte tare, si din aceasta cauza nu se vedea varicela pe exterior. joi am externat-o si vineri nu i-am dat medicamentele ptr ca nu l-am gasit, erau "expirate" si din aceasta cauza vineri noapte deja a iesit varicela, si sambata am dus-o la spital, dar nu ptr varicela, ptr durerile mari de spate. varicela eu i-am aratat la doctorita, nici nu ar fi observat ptr ca avea o bubita apoasa in spatele urechiusului, si vreo 3 pe caput. problema este cum nu si-au dat seama dupa atata timp si investigatii ca toate organele interioare era atacat de varicela.............si foarte curios este lucrul urmator, cum de colegele de camera de spital a fetitei mele nu au contactat varicela?, oare a fost varicela?
Da , este discutabil , deoarece varicela este o boala contagioasa si ar fi putut fi contacata cu usurinta , insa de persoane care nu avusesera boala, intrucat varicela da imunitate pe viata, insa cu mici posibile exceptii, cand ea poate sa reapara si sa se manifeste sub forma unor eruptii similare cu cele ale bolii numita zona zoster. Am aceste informatii deoarece am avut boala atat eu cat si alte persoane apropiate si m-am informat temeinic. Complicatiile insa apar in cazuri mai rare , insa atunci cand apar se iau masuri urgente...in cazul fetitei dvs. se pare ca a fost o scapare grava , de aceea mi se pare revoltator ca in atatea zile de spitalizare si in urma atator investigatii sa n u isi dea nimeni seama. recomandarea mea este sa nu ezitati sa reclamati aceste fapte pentru ca este si in interesul atator alti copii, oameni, ca aceasta aceia care pe mainile carora ne ,,dam" sa isi dea tot interesul pentru a ne salva viata.
doctorii din spitalul de boli infectioase s-au gandit ca ar putea fi si zona zoster........dar din pacate nu a fost.........dupa ce i-au facut autopsia, la "prima vedere", ne-au spus ca fetita a avut si un inceput de meningita..........acum........asteptam rezultatele finale.......ptr maine ne-au promis ca o sa ne instinteze..........lucrul care ma revolta este ca:- avem niste cunostinte, sunt doctori la un spital de pediatrie intr-un orasel mic, le-am povestit telefonic asa cum am putut noi, si ei ne-au spus ca ar putea fi meningita.........cei de aici, doctorii nostrii dintr-un oras mare ca brasovul..........cum de nu s-au gandit si la meningita, de ce ne-au spus abia dupa ce i-au facut autopsia fetitei mele?..........eu va multumesc mult ptr ca mi-ati citit povestea, si ca mi-ati dat sfaturi, si ca va interesati de cazul meu..........si va rog sa nu luati in considerare greselile mele de gramaticale si de exprimare deoarece eu sunt unguroaica si nu am prea vb de ceva timp in romaneste.........cu stima, melania
Tocmai, ar fi trebuit luata in calcul si o astfel de ipoteza iar analiza care ar fi putu releva meningita era una simpla, din cate stiu se facea o punctie si se extragea lichid cefalo rahidian. Iar timp ar fi fost , fiind dat si nr, mare de zile de spitalizare, simptomatologia pe care o prezenta fetita. Si mai sunt de parere ca daca ei s-au vazut depasiti de situatie ar fi trebuit sa o trimita la un alt spital , in capitala acolo unde existau specialisti si unde axistau posibilitati mai largi de investigare.
Desi raul a fost facut, si imi pare tare rau de ceea ce s-a intamplat, pentru ca asemenea fapte sa nu se repete ar fi bine sa sesizati colegiul medicilor , sa se demareze o ancheta si sa nu va lasati, oricate incercari de musamalizare ati intampina, fiindca puteti sa va plangeti de orice solutie indoielnica, forurilor superioare, asta trebuie sa stiti ca intotdeauna puteti ,,merge mai departe" cu plangerea. Poate nu va fi un drum usor, insa merita ca adevarul sa fie dat la iveala.
In privinta ventualelor greseli de ortografie, nu le-am sesizat si oricum, sunt irelevante..aici noi nu facem analize ale textului ci scopul nostru este sa ajutam persoane care apeleaza la noi cu incredere si sa le indrumam , dupa priceperea si cunostintele noastre.