Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ordinea actelor premergatoare intr-un proces
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ordinea actelor premergatoare intr-un proces

Intr-un proces primul act pe care-l redactezi este cererea de chemare in judecata....Dupa aceea care sunt urmatoarele acte,in ordine, care urmeaza sa fie redactate pana la final?....Ma intereseaza ordinea si rolul acestora...atat pentru reclamant cat si pentru parat...Sa zicem intr-o societate aflata in litigiu cu o alta.....Care este ordinea actelor pe care trebuie sa le intocmeasca juristul sau consilierul juridic?Astept parerile voastre!
Practica nu putem sa te invatam aici:)
Zi-ne, in concret, ce anume act trebuie sa faci si te indrumam.
Daca vrei sa-ti anitcipam tot procesul - nu se poate, iar o simulare ar fi interesanta dar nerealizabila pe forum#-o
Reciteste cartile -mai exact judecata in prima instanta, cererile ce se fac,... daca asta te intereseaza.
Daca ai un proces, zi-ne despre ce e vorba.
Ok...o sa reiau Codul de procedura civila si o sa revin cu ceea ce nu inteleg.....Multumesc pt. timpul acordat!!
o sugestie: daca nu ai un maestru care sa te "scoleasca" , mergi zilnic in instanta (civila, penala, in cea care te intereseaza) si fii f. atenta la ce se intimpla pe acolo.
degeaba reincepi studiul cpc nesustinut cu practica efectiva, n-o sa intelegi mare lucru.:(
Da...Ai foarte mare dreptate....O sa fac asa cum spui...Multumesc mult pentru sugestii!
De mare ajutor, pentru inceput, iti poate fi o carte cu MODELE de cereri si actiuni.
Intradevar primul act este cererea de chemare in judecata. Mai departe totul depinde de obiectul cererii.
Paratul poate face intampinare si/sau cerere reconventionala (se pot face amandoua pe o singura hartie).
Daca paratul face cerere reconventionala, reclamantul face intampinate la cererea reconventionla.
Oricare din parti poate face o cerere de interventie.
Intervenientul depune intampinare....
Cerere de chemare in garantie...
Intre cererea de chemare in judecata si intampiare/reconventionala se poate face o cerere de preschimbare de termen, o cerere de lipsa de aparare...
Se mai pot face: cerere prin care se arata domiciliul ales si persoana indreptatita a primi actele de procedura...cerere prin care se aduce la cunostinta instantei schimbarea domiciliului uneia din parti in cursul judecatii ..
Dupa ce s-au admis probe se pot face cereri pentru depunerea de acte la dosar, cereri pentru indicarea martorilor, cerere pentru depunerea dovezii platii onorariului de expert...
Cerere p[entru redeschiderea unei judecati suspendate..
Cerere de renuntare la judecata ...
Cerere de indreptare a erorilor materiale din hotarare
Cerere de declarare a caii de atac.. etc. etc.