Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... despre lichidarea unei intreprinderi individuale ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

despre lichidarea unei intreprinderi individuale deschisa anul acesta

Eu sunt din Bucuresti. Pe 5 ianuarie 2010 am deschis la Suceava o intreprindere individuala cu sediul la Poiana Stampei unde se afla proprietatea unui francez. Francezul vroia sa faca tranzactii prin aceasta intreprindere individuala, dar s-a razgandit. Nu mai vrea acum si eu am deschis aceasta intreprindere degeaba, fara rost si vreau s-o lichidez. Ce anume trebuie sa fac si cum pot reusi sa o lichidez definitiv ca sa nu mai am cu ea nici o bataie de cap. Tranzactii au fost 0 am platit pe tot anul impozitul pe venit declarat de mine de 48 lei pentru ca asa am fost sfatuita la registrul comertului. Va rog foarte mult sa ma ajutati sa scap de aceasta situatie. Nu este vina mea ca acest francez nu este decis si nu stie ce vrea. Astept raspuns. Va multumesc.
Extras din OUG nr.44/2008, art.27 prevede ca:
1) Intreprinzatorul persoana fizica titular al unei intreprinderi individuale isi inceteaza activitatea si este radiat din registrul comertului in urmatoarele cazuri:
a) prin deces;
b) prin vointa acestuia;
c) in conditiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Cererea de radiere, insotita de copia certificata pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, dupa caz, se depune la oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul unde isi are sediul profesional, de catre orice persoana interesata