avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum sa inchid firma ajunsa in faliment si cu datori
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum sa inchid firma ajunsa in faliment si cu datori

buna ziua am o firma s.r.l cu un rulaj de 20000 ron din ianuarie 2010 nu am mai avut vanzari necesare,ptr a efectua plata contributiilor la stat. O am de 2 ani de zile am cumparato platitoare de tva nu stiu cum as reusi sa o inchid sau sa o suspend ptr ca cheltuielile sunt mai mari decat veniturile.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 21:21, 5 Mai 2010
hotarare de suspendare activitate pt max 3 ani si cerere de suspendare activitate la oficiul registrul comertului
nu am mai avut vanzari necesare,ptr a efectua plata contributiilor la stat.

Suspendarea activitatii nu rezolva cu nimic datoriile la bugetul statului !!
Variantele sunt :
- lichidare/radiere la ONRC societate fara datorii
- faliment L 85/2006 la tribunal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere / lichidare (= "închidere") automatĂ a unei firme? Princess12 Princess12 Radiere / lichidare (= \"închidere\") AUTOMATĂ a unei firme Cu scuze fiindcă tot nu reuşesc să înţeleg diferenţele dintre DIZOLVARE / LICHIDARE / ... (vezi toată discuția)
Inchidere srl ANCA-ELENA ANCA-ELENA buna seara , va rog un mic ajutor doresc sa inchid societatea pe care o administrez impreuna si prietenul meu, nu avem datorii la fisc, am platit absolut tot ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate suspendata tmihai2006 tmihai2006 Buna seara! Am suspendat societatea 3 ani din 01.06.2010 pana in 01.06.2013. -Nu are regim derogatoriu pentru ca are datorii la stat cam 6000ron. -Are ... (vezi toată discuția)