avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită In cautarea unei solutii ... daca exista
Discuție deschisă în Executare silită

In cautarea unei solutii ... daca exista

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In anul 2008 am incheiat un contract de leasing pentru o masina in urmatoarele conditii:
- pretul autoturismului nou - 12.000 euro
- avans 50 %
- durata contractului 5 ani, persoana juridica ( SRL).

Odata cu semnarea contractului si a scadentarului de plati am semnat si stampilat "IN ALB" 60 de bilete la ordin.
In fiecare "X" zi a lunii aveam grija sa existe bani in cont pentru plata biletului la ordin. Nici o zi intarziere, plata partiala sau refuz la plata.
Lunar primeam factura prin curier si semnam de primirea acesteia.
In luna martie 2009 am primit de la firma de leasing un nou scadentar al platilor prin care sunt anuntat ca "urmare a crizei financiare mondiale .... "
se modifica procentele rata si dobanda ( rata s-a micsorat, dobanda a crescut).
Am cerut explicatii, telefonic, am inteles situatia si am acceptat. Intentionam sa platesc inca un an si apoi sa solicit achitarea in avans.
In contract este specificat ca trebuie sa-l mentin 1 an dupa care pot solicita plata in avans fara penalitati ( ma rog, fara prea mari penalitati!!!).
Si chiar intentionam ca in urmatoarele 2 luni sa achit anticipat acest contract.
Totul a decurs OK pana azi 5 mai 2010 cand am primit o notificare de la banca prin care sunt anuntat ca s-a primit poprire pe cont din partea firmei de leasing.
Am solicitat explicatii si am primit urmatoare motivare de la firma de leasing:

"...s-a formulat cerere de executare silita impotriva utilizatorului ___ si a fidejusorului ___ ca urmare a neplatii ratelor de leasing,
conform declaratiei de reziliere emisa de catre creditor in data de 13.11.2009 si transmisa catre dumneavoastra.
S-a obtinut incuviintarea executarii silite atat impotriva utilizatorului cat si a fidejusorului si in consecinta s-au indisponibilizat sumele prezente si viitoare
disponibile in conturile debitorilor pina la concurenta sumei de 36.711,40 lei (suma calculata pina la data de 27.04.2010)
reprezentand contravaloarea ratelor ramase de achitat pina la sfarsitul contractului. Totodata, conform contractului de leasing, trebuie predat autoturismul."

Pretul autoturismului nou: 12.000 euro
Avans 50%: 6.000 euro
24 rate achitate
Rest de plata conform calcului : aprox 9.000 euro.

Am solicitat precizari, telefonic, privind acesta cerere de executare.
Raspunsul primit a fost urmatorul:
Am 3 rate neplatite, respectiv ratele 17,18 si 19 si in consecinta au reziliat contractul.
Intr-adevar, au avut bilete la ordin semnate/stampilate in alb dar le-au tiparit cu sumele din contractul initial.
Dupa modificarea procentelor ( rata si dobanda) din martie 2009 ar fi trebuit sa calculez eu diferenta dintre suma din anexa la contract (noul scadentar de plati)
si cea platita lunar prin bilet la ordin si sa le achit diferenta.
Din suma debitata lunar din contul meu prin BO, incasau prima data restantele/penalitatile si ce ramanea intra la rata/dobanda curenta.
Restantele acumulate in cateva luni au ajuns la aceeasi suma cu 3 rate lunare.

Repet; in fiecare "X" zi a lunii aveam grija sa existe bani in cont suficienti ca firma de leasing sa-si poata trage biletul la ordin.
Fara intarzieri, plati partiale sau refuz la plata. Bilete la ordin semnate /stampilate de mine in alb, completate cu sumele si date necesare de catre firma de leasing.
Desi spun ca au reziliat contractul in luna noiembrie, lunar imi intra in banca bilete la ordin, la aceeasi data si pentru aceleasi sume. Pe care le-am si platit.
Nu am primit nici o notificare ca as avea restante. Este drept ca in ultimele 8 luni am lipsit din tara dar la sediul firmei este o persoana care preia corespondenta.
Si nici societatea nu mai are activitate, o tineam "activa" doar doar din cauza acestui contract.
In plus mi-au pus poprire si pe 2 conturi personale din care au si tras toti banii, in data de 30.04.2010.

Va rog, o idee, o sugestie despre ce as putea face.

Multumesc anticipat

Cu respect
Radu Popa
Formulati o cotestatie la executare si motivati ca nu va este imputabila neincasarea acestor sume. Atata timp cat au avut la dispozitie bilete la ordin si acestea nu au fost refuzate la plata de catre banca, nu pot face dovada ca nu v-ati respectat contractul.
Nu ar fi rau sa faceti o sesizare si la protectia consumatorului.
Contestatia la executare este singura cale . Si ar mai fi calea negocierii, dar dupa ce au luat si banii din contul personal nu cred ca vor mai accept

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avalizare b.o. VALENTYN_CRISTIAN VALENTYN_CRISTIAN Buna ziua, am o executare silita din cauza unor B.O.,care au fost semnate de mine in favoarea firmei in alb,iar daca nu le semnam in alb nu mi se acorda ... (vezi toată discuția)
Creditorul poate popri conturile proprii pentru datoria firmei? teo1 teo1 Buna ziua! In urma cu doi ani am contractat cu [EDITAT] finantzare pentru o masina in leasing. Am platit avansul din surse proprii, iar pe parcurs am platit ... (vezi toată discuția)