avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizatii necesare pentru campare rulota
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizatii necesare pentru campare rulota

Buna ziua,
Ma adresez dvs. pentru un sfat.
Am o rulota (casa mobila) si un teren extravilan in apropierea Bucurestiului. As dorii sa stiu pentru a duce rulota acolo sa stam cateva zile/wekendul la aer curat imi trebuie ceva autorizatii de la Primarie?
Am citit eu legea 50/1991, art.3, (e) - organizarea de tabere de corturi.
Asta ce inseamna? Ce autorizatie presupune?
Pentru ca eu rulota o pot muta de acolo, nu este o constructie permanenta.
Va rog mult astept un raspuns.
Cel mai recent răspuns: tynadiana , utilizator 07:22, 9 Mai 2010
buna ziua,

nu cred ca aveti nevoie de autorizatiein cazul in care terenul va apartine iar rulota nu este fixata pe teren.

organizarea taberelor de corturi presupune un numar mare de corturi, caracter permanent sau de lunga durata si, de regula, un scop comercial, ceea ce nu se aplica in cazul dumneavoastra.

eu am 2 rulote parcate in curte si nu au fost nici un fel de probleme, nici la "iernat" si nici atunci cand le-am amplasat pe terenul de vacanta.

de altfel, in Bucuresti, zona IOR sunt zeci de rulote parcate, banuiesc ca functonarii primariei sector 3, la cat de zelosi sunt, ar fi aplicat sanctiuni daca exista un temei.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instalare container pentru locuit nelush2103 nelush2103 As avea o intrebare. Ce avize am nevoie pentru instalarea unui container pentru locuit pe un teren proprietate particulara, undeva la tara intr-o comuna. Ma ... (vezi toată discuția)
Avize si autorizatii pentru un salon evenimente tzigaie tzigaie Buna ziua, Intentionez sa deschid un cort de evenimente (nunti, botezuri, petreceri private). Din cunostiintele mele voi avea codurile CAEN 9329 si 5540 (pt ... (vezi toată discuția)