Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general retinerii de garantii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

retinerii de garantii

din 1986 m-i s-a retinut garantie lunara din salariu atunci 100lei vechi continund pana in 2007 cand nu am m-ai avut gestiune" fiind maistru-instructor' nu m-i s-a restituit aceasti bani, acum 2010 a-m din nou gestiune ca bibliotecar si m-i se retine iar garantie motivand ca au crescut salariile intreb' de 21 de ani nu se adauga dobanda la bani opriti sau nu se reactualizeaza cu inflatia va rog sa ma ajutati cu un raspuns multumesc
L nr 22/1969 privind angajarea gestionarilor,constituirea de garantii si raspunderea in legatura cu gestionarea bunurilor,Art 16
Garantia in numerar si dobanda aferenta pot fi ridicate de catre gestionarul titular al carnetului de consemnare la incetarea contractului sau de munca sau la trecerea intr-o functie pentru care nu se cere garantie,in situatia in care nu a cauzat o paguba sau cind paguba a fost acoperita in intregime