Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... cerere constituire parte civila
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

cerere constituire parte civila

Buna ziua,

este cineva amabil sa-mi spuna daca cererea de mai jos e ok
si daca nu este, ce si cum ar fi de schimbat?
Avand in vedere ca dosarul se afla inca la Politie, cui trebuie sa adresez cererea si
ce trebuie sa specific in paragraful de dupa Subsemnatii 1,2,3 ?
Mentionez ca nu sunt deloc de specialitate si am incropit cererea din informatiile gasite pe net.

multumesc,
Stefan

============================================================
Domnule Presedinte,

Subsemnatii

1. NUME PERSOANA, domiciliata in Loc. LOCALITATE, …
2. NUME PERSOANA, domiciliata in Loc. LOCALITATE, …
3. NUME PERSOANA, domiciliata in Loc. LOCALITATE, …

in calitate de parti vatamate in dosarul penal nr. ............/.............. aflat pe rolul .........................., cu termen de judecata la ............, dosar in care figureaza ca invinuit/inculpat numitul NUME PERSOANA, domiciliat in Loc. LOCALITATEA, str. ..........., nr. ..., judetul JUDET, in temeiul art. 15 alin. 1 Cod Penal, declaram ca ne constituim parti civila in cauza penala sus-mentionata.

Rugam ca instanta de judecata sa il oblige pe invinuit/inculpat in solidar cu partea responsabila civilmente ASIGURARI S.A. cu sediul in Bucuresti, str. Strada nr. 45, sect 1, cod postal 00000, sa ne plateasca suma de 222222,00 EUR (dousute….) sau echivalentul in lei, cu titlu de despagubiri civile, prejudiciu care ni s-a cauzat prin fapta invinuitului/inculpatului, care, la data de 20.01.2010, conducand autoturismul cu nr. de inmatriculare XX-YY-ZZZ, asigurat la ASIGURARI S.A, a produs un accident in urma caruia NUME PERSOANA, sotul lui NUME PERSOANA si tatal lui NUME PERSOANA, …, pasager in autoturismul in cauza, a decedat.

Paguba pe care am suferit-o si pe care o pretindem, se solicita dupa cum urmeaza:

1. NUME PERSOANA
 75000 EUR (saptezecisicincidemiieuro) reprezentand daune morale

2. NUME PERSOANA
 50000 EUR (cincizecidemiieuro) reprezentand daune morale

3. NUME PERSOANA
 200 EUR (douasuteeuro, reprezentand cheltuieli pentru inmormantare
 500 EUR (cincisuteeuro), reprezentand cheltuieli cu piatra funerara si amenajarea mormantului
 50000 EUR (cincizecidemiieuro) reprezentand daune morale

Tinem sa mentionam ca daunele morale le solicitam in compensarea suferintei noastre, a traumelor psihice precum si a prejudiciilor necuantificabile cauzate de pierderea brusca si in mod violent a sotului si tatalui nostru.
Consideram totodata ca:
 daunele solicitate sunt rezonabile in raport cu cu faptul ca familia a suferit o pierdere a unei persoane dragi, pierdere iremediabila pe care nicio suma de bani, oricat de mare ar fi ea, nu o mai poate compensa.
 daunele solicitate, nu constituie o imbogatire fara just temei, tinind cont de situatia familiei si de contextul socio-economic actual
 daunele solicitate sunt rezonabile in raport cu limita stabilita de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor pentru vatamari corporale şi decese, inclusiv pentru prejudicii fara caracter patrimonial pentru accidente produse în anul 2010 si care este de 2,5 milioane EUR

In dovedirea actiunii, intelegem sa ne folosim de urmatoarele probe cu inscrisuri:
- extrase de cont, bonuri de casa, chitante, facturi
si urmatorii martori:
- NUME PERSOANA, domiciliat in Loc.LOCALITATE, nr. judetul JUDET;

Data ................
Semnatura reclamantilor

DOMNULUI PRESEDINTE AL ..............................
===========================================================
este foarte bine, trb sa probati si daunele morale , hartie de la medic de la preot si martori care sa povesteasca suferinta voastra.
nu se intelege nimic , scri numele apoi scri temeiul legal , povestea si ce dovezi ai .
Doamne fereste, ce sunt daunele acestea? niciodata nu veti obtinea suma aceasta.
nici 50.000 de eur impreuna toate partile.
este fabuloasa suma si trebuie sa fiti realisti.
scadeti suma ca nu veti castiga mare lucru oricum.
va ganditi la suma care o cereti, vedeti daca faptuitorul are bunuri executabile ca de nu...nu degeaba veti avea o hotarare impotriva lui.
Cabinet_de_avocat a scris:

Doamne fereste, ce sunt daunele acestea? niciodata nu veti obtinea suma aceasta.
nici 50.000 de eur impreuna toate partile.
este fabuloasa suma si trebuie sa fiti realisti.
scadeti suma ca nu veti castiga mare lucru oricum.
va ganditi la suma care o cereti, vedeti daca faptuitorul are bunuri executabile ca de nu...nu degeaba veti avea o hotarare impotriva lui.

N-am cerut o parere referitoare la cuantumul daunelor.
Comentariu Dvs. denota lipsa de profesionalism. Nici macar nu v-ati sinchisit sa observati ca sumele nu sunt reale (Ex: 222222,00 ).
Dara daca tot v-ati deranjat, la cat ati aprecia daunele morale in cazul in care un membru al familiei Dvs. ar fi omorat in accident auto? 1000 EUR?

halal avocat...
pasarea, utilizator
aea a scris:

nu se intelege nimic , scri numele apoi scri temeiul legal , povestea si ce dovezi ai .

nici din mesajul Dvs