Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita prin proprire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita prin proprire

am un credit la banca,am platit lunar rata,dar in ultimele luni am depus o suma mai mica decat rata.Azi am fost sunata de la servici si mi s-a spus ca au primit o citatie si se cere retinerea salariului pt tot creditul
Creditul poate fi cesionat recuperatorului ,care se subroga in drepturile creditorului si devine noul dvs creditor.
Recuperatorul cu scopul recuperarii creditului ,desfasoara procedura legala pana la executare silita
Daca nu detineti bunuri in evidenta fiscala,se poate dispune poprire pe sumele financiare cu titlu de retributie,pana la concurenta debitului restant
ynocentta, utilizator
Buna ziua !
Adeverinta de venit pe care ati depus-o la banca contine expres aceasta prevedere prin care in cazul in care nu se achita ratele devenite scadente se instituie proprire asupra veniturlor salariale direct de catre angajator fara nicio alta formalitate .... Ca dvs. au patit-o multi ...si singura solutie este sa platiti :sorry:
e in regula,oricum platesc,dar adeverinta am dus-o de la firma unde lucram in 2006,ulterior firma a dat faliment,de la actuala firma nu am dus nici o adeverinta ce se poate intampla in afara retinerii salariale?Cat la suta imi poate retine?
Si daca angajatorul nu se obliga pe adeverinta sa retina sumele restante ????
Pot fi retinute 1/3 din salariu ,pana la concurenta sumei restante
Daca angajatorul ,eventual nu se obliga la retinere sume restante,atunci banca cu scopul recuperarii integrale a restantei va cesiona creditul catre recuperator,care devine noil dvs creditor,operatie ireversibila
Recuperatorul pentru a obtine achitarea integrala credit ,va desfasura procedura legala ,inclusiv executarea silita