Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita prin proprire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita prin proprire

am un credit la banca,am platit lunar rata,dar in ultimele luni am depus o suma mai mica decat rata.Azi am fost sunata de la servici si mi s-a spus ca au primit o citatie si se cere retinerea salariului pt tot creditul
Nu conteaza ce adeverinta ati prezentat atunci, de la ce angajator. Ca urmare a faptului ca nu ati respectat conditiile contractuale banca, probabil prin executorii proprii, a inceput executarea silita. Probabil ca au declarat creditul scadent cu anticipatie din cauza ca nu ati platit la timp.Sigur contractul de credit permite bancii sa faca asta.
Acum o sa se retina 1/3 din salariu, lunar suma care va fi virata in contul creditorului.
Mai bine ati merge la creditor si incercati o reesalonare sau o rescadentare.