Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ACTE ADITIONALE ANEXA LA CONTRACTUL DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ACTE ADITIONALE ANEXA LA CONTRACTUL DE MUNCA

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca actele aditionale de prelungire a ctr.munca se trec n Revisal si care este termenul de transmitere a acestuia (revisal), deoarece nicaieri nu se specifica asta.Programul nu prevede rubrica de prelungire a ctr.munca.
Actele aditionale care presupun modificari salariale s i schimbari de functie, se trec sau nu in Rrevisal???
As dori daca se poate si legislatia - concret, unde se mentioneaza aceste aspecte, eu nu am gasit nicaieri.
Va multumesc.
actele aditionale se trec la rubrica modificari, daca acestea se incheie ptr a modifica CIM ul
1. Prelungirea contractelor se transmite in Revisal. Intrati pe CIM respectiv, tip contract, modificare si modificati data sfarsit contract.
2.Schimbarile salariale nu se opereaza in revisal, dar cele de functie, da.
spune-mi te rog concret tot raspunsul la intrebari.., care e termenul de transmitere. ..etc..
mai, va rog eu frumos nu va suparati pe mine, dar daca adresez niste intrebari pertinente , ma astept si raspunsurile sa fie pe masura, concret...nu asa dupa ureche....de ex.ad.de prelungire ctr.munca stiu k trebuie depus ( pe suport papirus) in 5 zile, ok, dar pe suport magnetic, in cat timp ?? vreau sa vad concret unde scrie despre asa ceva, scrie, nu scrie ??? dam as a cu presupusul k sa ne aflam in treaba ??

nu e nimeni obligat sa stie toate raspunsurile, dar daca tot raspunde, raspunde frate clar si cu o baza ...
.iti multumesc frumos cristina, m-ai ajutat la o parte din dileme...
1. Cititi HG 161/2006, actualizata in 2007, din care va redau:
Art. 3 - (1) Registrul se întocmeşte în formă electronică.
(2) Registrul se completează în ordinea angajării şi cuprinde următoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajării;
c) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de muncă;
e) data şi temeiul încetării contractului individual de muncă.
Art.4 (4) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi are sediul sau domiciliul angajatorul, în cazurile menţionate la alin. (3), în termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificări ale elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2).

2. Daca nu aveti rabdare sa vi se raspunda s-ar putea sa nu primiti raspuns. Nu trebuie sa va suparati daca primiti raspuns mai tarziu dar si noi avem si alte trebur, nu numai sa raspundem la intrebarile de pe forum