Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Act aditional la CIM se inregistreaza in REVISAL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Act aditional la CIM se inregistreaza in REVISAL

Buna ziua,in cazul in care doresc sa intocmesc un act aditional la CIM,avand ca obiect modificarea datei de plata a salariului,acest act aditional trebuie transmis in REVISAL?
Nu. Nu se inregistreaza si transmite in Revisal acest gen de modificari ale CIM.
In revisal se inreg si transmit doar elementele prev in art 3 alin 2 HG 500/2011 si modificarile acestora:
a) elementele de identificare a tuturor salariaţilor: numele, prenumele, codul numeric personal - CNP, cetăţenia şi ţara de provenienţă - Uniunea Europeană - UE, non-UE, Spaţiul Economic European - SEE;
b) data angajării;
c) perioada detaşării şi denumirea angajatorului la care se face detaşarea;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării Ocupaţiilor din România (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de muncă;
f) durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile şi cuantumul acestora;
g) salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă;
h) perioada şi cauzele de suspendare a contractului individual de muncă, cu excepţia cazurilor de suspendare în baza certificatelor medicale;
i) data încetării contractului individual de muncă.
Data de plata a salariului nu se inregistreaza in REVISAL.
Prin urmare, se va incheia numai actul aditional in 2 exemplare, din care unul i se va inmana salariatului.