Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... trecere dintr-un CIC in altul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

trecere dintr-un CIC in altul?

va rog sa ma ajutati. Am nascut un baietel pe 02/04/2009 daca intre timp raman insarcinata pot sa trec dintr-un CIC in altul cum trebuie sa fac?

#-onimeni nu stie nimic concret sa imi explice va multumesc din suflet
In cazul in care veti naste al 2-lea copil inainte de a se termina CIC pentru primul copil, va incadrati in prevederile art. 8 din Normele de aplicare a OUG 148/2005:
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

In cazul in care cel de al-2-lea copil se naste dupa terminarea CIC acordat pentru primul copil, se va intocmi un nou dosar, verificandu-se indeplinirea conditiilor pentru acordarea indemnizatiei.