Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC cu al 4-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC cu al 4-lea copil

Daca mamica a fost in CIC cu trei copii cu primul fiind din 2003, al doilea 2005, al treilea 2007, are dreptul de indemnizatie pentru cresterea copilului cu al 4 - lea copil care a nascut in 2009?

Multumesc
Art. 6. - (1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, precum şi stimulentul prevăzut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 naşteri sau, după caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (2), după data de 1 ianuarie 2006.@
(2) Se ia în calcul la stabilirea celor 3 naşteri şi naşterea survenită până la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, în situaţia în care solicitanţii drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestora după data de 1 ianuarie 2006.
Eu consider ca poate beneficia de CIC, indiferent de data nasterii copilului nr. 2. Cel nascut in 2009 poate fi considerat al doilea, maxim al 3-lea care s-ar incadra la prevederile OUG 148/2005 (de mai sus).