avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC cu al 4-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC cu al 4-lea copil

Daca mamica a fost in CIC cu trei copii cu primul fiind din 2003, al doilea 2005, al treilea 2007, are dreptul de indemnizatie pentru cresterea copilului cu al 4 - lea copil care a nascut in 2009?


Multumesc
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 22:55, 13 August 2009
Art. 6. - (1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 1, respectiv la art. 2, precum şi stimulentul prevăzut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 naşteri sau, după caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate în una dintre situaţiile prevăzute la art. 5 alin. (2), după data de 1 ianuarie 2006.@
(2) Se ia în calcul la stabilirea celor 3 naşteri şi naşterea survenită până la data de 31 decembrie 2005 inclusiv, în situaţia în care solicitanţii drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestora după data de 1 ianuarie 2006.
Eu consider ca poate beneficia de CIC, indiferent de data nasterii copilului nr. 2. Cel nascut in 2009 poate fi considerat al doilea, maxim al 3-lea care s-ar incadra la prevederile OUG 148/2005 (de mai sus).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai primeste indemnizatie dupa al treilea copil? furnisoara furnisoara Am inteles ca pana la 1 ian 2012 se primea indemnizatie pana la al 3-lea copil nascut dupa 2005 sau 2006. S-a schimbat aceasta in urma modificarilor ce s-au ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie miiki22u miiki22u Va supun atentiei urmatoarea situatie: in februarie 2010 am nascut gemeni, am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? lauraloli lauraloli am nascut al 4-lea copil si asi dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? am lucrat din 7 iul 2008 fara intrerupere, nu am avut ... (vezi toată discuția)