Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?

am nascut al 4-lea copil si asi dori sa stiu daca beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? am lucrat din 7 iul 2008 fara intrerupere, nu am avut concediu medical, am lucrat pana in ultima zi inainte sa nasc pe data de 19 feb. 2010.
Iata ce spun Normele de aplicare a OUG 148/2005:
Art. 2. -
(1) Concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului sau, dupa caz, stimulentul lunar se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri survenite dupa data de 1 ianuarie 2006 inclusiv sau, dupa caz, pentru primii 3 copii incredintati in vederea adoptiei, adoptati sau aflati in plasament ori in plasament in regim de urgenta, precum si pentru cei pentru care a fost instituita tutela cu aceasta data.
(2) Concediul fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, prevazut la art. 61 din ordonanta de urgenta, se cuvine dupa primele 3 nasteri sau, dupa caz, dupa primii 3 copii incredintati in vederea adoptiei, adoptati sau aflati in plasament ori in plasament in regim de urgenta, precum si pentru cei pentru care a fost instituita tutela.