Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intreprindere individuala

doresc sa infintez o intreprindere individuala,avand ca activitatea comertul ,pt inceput am ales ca loc de desfacere piete,targuri,balciuri......ma rog e un job pt timpul liber.Nu m-am hotarat inca ce voi vinde,ma gandesc la confectii copii,detergenti,asta pt moment. Cate coduri CAEN am dreptul sa trec? ce nu stiu eu,si nu prea gasesc informatii,dupa ce voi face inregistrarea la camera de comert,trebuie sa merg la finante.....ok. trebuie sa declar eu un profit? in baza caruia sa fiu impozitata? scuze daca vb prostii.......... ce trebuie sa fac,eu nu vreau sa investesc in aceasta activitate decat 2000lei!!! Alta intrebare,imi trebuie casa de marcat? daca nu am personalitate juridica? trebuie sa angajez un contabil? in principiu stiu si eu sa-mi inregistrez intrarile,iesirile si stocul.......multumesc frumos pt orice informatie......si ma scuzati daca am batut campii...:(
Va rog frumos studiati acest link.. va da toate relatiile ..si daca mai aveti nelamuriri va ajuta..
pfacontabilitate.ro
multumesc frumos.
In cazul in care intreprinderea individuala are salariati,declaratiile legate de salarii,declaratiile la pensie,somaj,itm,sanatate se depun lunar?