Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat - schimbare declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat - schimbare declaratie

am facut o prostie impreuna cu 4 colegi am furat 2 stergatoare si o grila ceva ornament de la o bara de pasat am dat un rand de declaratii si am mentinut decaratia ca prima problema e ca unu a schimbat declaratia si a zis cum sa intamplat .........eu pot sa imi schimb din nou declaratia ....ce sanse avem sa scapam......??? am 19 ani nu am cazier :((:stunned: regret ce am facut

poi pot acuma sa ma duc cu cei trei colegi si sa recunoastem adevarul ne primeste??? adica cum sa fac
puscasuvio, utilizator
Incercati sa fiti sinceri in declaratii,sa probati organelor de cercetare penala ca recunoasteti si sustineti o singura varianta ,ca regretati fapta
Avand in vedere prejudiciul minor si inexistenta de antecedente,posibil sa se solutioneze fara probleme care sa va afecteze cazierul judiciar
~ Conținut șters la cerere ~
Daca regretati fapta, trebuia sa declarati de la inceput , cu sinceritate, pentru ca la individualizarea pedepsei, se tine cont de atitudinea inculpatului (faptuitorului) ope parcursul c ercetarii si urmaririi penale..
NU e tarziu nici acum...
Asa e, ati facut o prostie...lipsa antecedentelor, atitudinea sincera, repararea prejudiciului ar putea constitui circumstante atenuante care sa va conduca spre o pedeapsa cu suspendare; eu va sfatuiesc sa consultati un avocat!

avocat Radu Stan
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
puscasuvio a scris:

am facut o prostie impreuna cu 4 colegi am furat 2 stergatoare si o grila ceva ornament de la o bara de pasat am dat un rand de declaratii si am mentinut decaratia ca prima problema e ca unu a schimbat declaratia si a zis cum sa intamplat .........eu pot sa imi schimb din nou declaratia ....ce sanse avem sa scapam......??? am 19 ani nu am cazier :((:stunned: regret ce am facut

poi pot acuma sa ma duc cu cei trei colegi si sa recunoastem adevarul ne primeste??? adica cum sa fac

Parerea mea este sa nu va mai jucati cu darea declaratiilor.
Angajati-va un avocat care sa inteleaga exact cum se prezinta situatia.
In functie de mai multe circumstante se poate ajunge si la o amenda administrativa pentru o astfel de fapta prevazuta de legea penala.

avocat Claudiu Lascoschi