avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare masina de pe SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare masina de pe SC

Buna,

As vrea sa stiu daca pot sa vand masina care se afla pe firma, chiar daca nu am talonul ei(acesta inca nu mi-a fost eliberat, insa am dovada).
Cum pot face vanzare catre un PF si care este cazul catre o SC?
Talonul in cat timp se trimite de la Bucuresti?


Multumesc.
Cel mai recent răspuns: alberto_e60 , utilizator 22:30, 9 Mai 2010
Vanzarea masinii o faceti in baza unei facturi fiscale.
De talon n-aveti nevoie decat la radierea autovehicului, care trebuie s-aibe loc in 15 zile de la instrainare.

Referitor la trimiterea certificatului... ;) mai complicat.. cine sa-l trimita si-n ce oras??

Probabil ati avut autoturismul in leasing... in aceasta situatie ii puteti contacta pe cei de la departamentul logistica - soc de leasing
In primul rand va multumesc pentru raspuns.

In ceea ce priveste talonul, am procedat la schimbarea lui si a cartii de identitate a masinii pentru ca firma si-a schimbat sediul social. Am depus toate actele la serviciul inmatriculari Cluj de unde mi s-a dat si dovada inlocuitoare, iar talonul mi s-a spus ca il voi primi prin posta.

Multumesc.
Masina unde e inmatriculata?
Masina a fost inmatriculata pe Cluj, insa firma si-a schimbat sediul in Floresti, langa Cluj, dar e o alta localitate..
Talonul il veti primi cu posta in termen, la noua adresa.

Alte discuții în legătură

Taxe vanzare-cumparare autoturism MythAdrian MythAdrian Buna ziua, Tocmai am terminat de platit un leasing la o masina acum cateva zile. Problema este ca leasingul este pe numele tatalui meu si as vrea sa o trec ... (vezi toată discuția)
Taxa de prima inmatriculare - adeverinta falsa cristina1328 cristina1328 Buna seara! Am cumparat o masina renault laguna 2 an 2002 motor 1,9dci inmatriculat in romania pentru prima data la data de 12,01,2008 primul proprietar fiind ... (vezi toată discuția)
Restituire taxe auto FLORENTINA-A FLORENTINA-A Buna ziua , As dori, va rog, un raspuns cu privire la restutuirea taxei auto intr-un caz special . Mai precis, in 2008 o SC a achizitionat prin leasing un ... (vezi toată discuția)